Reality μαγειρικής & η αντιμετώπιση του σε οροθετικό

Τι κάνουμε και τι μπορούμε να κάνουμε

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
noname

Reality μαγειρικής & η αντιμετώπιση του σε οροθετικό

Δημοσίευση από noname » 13 Δεκ 2010, 23:38

Άκουσα ότι γνωστό reality μαγειρικής , παραβιάζοντας κάθε νομιμότητα και δεοντολογία, έκανε τεστ hiv/aids στους υποψήφιους, βρήκε οροθετικό, και του είπε να διαλέξει αν θα παραμείνει σε ξεχωριστό δωμάτιο και μπάνιο και αφού το πούν στα άλλα παιδιά!!!
Η άποψη σας στο θέμα ποια είναι;
Τι κινήσεις θα γίνουν για αυτό το θέμα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noname την 15 Δεκ 2010, 00:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

πανος ath

Δημοσίευση από πανος ath » 13 Δεκ 2010, 23:45

Αν ζουσαμε σε αλλη χωρα θα ελεγα να προσφυγει στη δικαοσυνη,και να ζητησει αποζημιωση για ηθικη βλαβη.Δυστυχως σε αυτο το θεμα δεν εχω εμπιστοσυνη στην ελληνικη δικαιοσυνη οταν πριν ενα χρονο δικαιολογησε την απολυση ενος οροθετικου με το σκεπτικο οτι απειλουνταν οι συναδελφοι του[πρωτοφανης,τριτοκοσμικη αποφαση δικαστηριου εναντια σε καθε ευρωπαικο δικαιο]

gp
Site Admin

Δημοσίευση από gp » 13 Δεκ 2010, 23:45

αρχικά καλωσόρισες.

το ίδιο το άτομο τι διαθέσεις και δυνατότητες έχει;

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 13 Δεκ 2010, 23:48

Απο οτι ξέρω , θα προχωρήσει...

noname

Δημοσίευση από noname » 13 Δεκ 2010, 23:49

to idio to atomo exei kinithei nomika. Tou proteinan simvivasmo, alla arnithike. Ki etsi i ipothesi paei dikastika. Den mporei omos to atomo akomi, na milisei. Einai sigouros oti thelei na to antimetopisei, einai etoimos. Auto pou pisteyo ego einai i megaliteri ipostirixi toso to kalitero tote...

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 13 Δεκ 2010, 23:58

Ομως επειδή ο συγκεκριμένος φίλος δεν μπορεί να επιβεβαιώσει προς το παρόν επώνυμα (τουλάχιστον δημόσια) τη καταγγελία , για προστασία του φόρουμ θα σε παρακαλούσα να αφαιρέσουμε και με τη δική σου κατανόηση , την πλήρη κατανόμαση της συγκεκριμένης εκπομπής.

gp
Site Admin

Δημοσίευση από gp » 14 Δεκ 2010, 00:15

αυτό θα το δούμε άμεσα και αν προχωρήσει ίσως πώς μπορούμε να το κάνουμε γνωστό και να στηρίξουμε.

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 14 Δεκ 2010, 00:28

Έχεις και την δική μου μαρτυρία στην υπόθεση την δική μου με βοήθησαν πολύ όλα τα παιδιά από το φόρουμ και από την θετική φωνή

newbie_d

Δημοσίευση από newbie_d » 14 Δεκ 2010, 09:56

Βασικά παιδιά, δεν θέλω να είμαι ο αντίθετος σε αυτη την ιστορία Αλλά βασικά Υπαρχει και ένα θέμα διαφορετικό απο την διάκριση και τον ρατσισμό. Της υγείας και του ίδιου του ατόμου Αλλά και των συμπαικτών του. ΕΜΕΙΣ ξέρουμε πως κολλάει ο hiv. Ο απλός κόσμος προφανεστατα δεν ξέρει. Με το να βγει αυτο το θέμα (Εκτός του προσωπικού outing που θα αναγκαστεί να κάνει ο παίκτης) θα δημιουργηθούν περισσότερα θέματα απο όσα φανταζόμαστε και δεν θα είναι Μόνο κοινωνικού στίγματος και ρατσισμού κατα του παίκτη. Ο κόσμος πιστεύει ότι "άρρωστοι" και Ειδικα με ασθένειες που είναι κολλητικες δεν έχουν θέση σε μια κουζίνα που κατα Βάσει χρησιμοποιούνται μαχαίρια. Ούτε δουλεια θα βρει, ούτε θα παει κανείς να φάει στο εστιατόριο που θα δουλεύει. Απο εκει και πέρα, προφανές είναι ότι δεν ξέρουμε αν έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο που τους επιτρέπει να κάνουν κάποια τέτοια εξέταση. Σίγουρα τα συμβόλαια στην τηλεόραση είναι πάντα με το συμφέρον του καναλιού. Αυτη τη στιγμή, αυτός που θα ζημιωθει απο αυτη την ιστορία, δεν είναι το κανάλι Αλλά ο οροθετικος. Γιατί αυτόν θα κυνηγάνε. Εσείς θα το θέλατε αυτο; Η κατάσταση μας είναι μια πολυ προσωπική και χρειάστηκε αρκετός Καιρός μέχρι να καταφέρουμε να συνεχίσουμε φυσιολογικά. Σκεφτείτε αυτο το παιδι που θα γίνει θύμα στο βωμό της "ενημέρωσης". Εγω συμφωνώ ότι είναι παράνομη η εξέταση. Είναι παρανομο να του ζητούν να διαφοροποιηθεί απο τα παιδιά λόγω στενοκεφαλιας και έλλειψη ενημέρωσης. Αλλά είμαστε έτοιμοι να καταστραφεί η ζωή του παιδιού; Και πιστεύετε ότι οι γονείς σας που δεν ξέρουν για τον HIV θα πήγαιναν να φάνε σε εστιατόριο που μαγειρεύει οροθετικος;
Δημήτρης...

DAY BY DAY...πως αλλιώς;

πανος ath

Δημοσίευση από πανος ath » 14 Δεκ 2010, 10:45

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με το Δημητρη.
Ο χωρος των media στην ελλαδα ειναι αρενα.Και ρατσιστικος.Ακομα και αυτος που κανει σατυρα και εχει γενικη αποδοχη[ξερετε σε ποιον αναφερομαι]κανει φτηνα αστεια για gays,για παχυσαρκους καιγια την τριτη ηλικια.Για μενα η σωστη τακτικη θα ηταν να αρνηθει καποιος να δωσει τη συγκαταθεση του και να κανει εξεταση.

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 14 Δεκ 2010, 11:21

newbie_d έγραψε:Βασικά παιδιά, δεν θέλω να είμαι ο αντίθετος σε αυτη την ιστορία Αλλά βασικά Υπαρχει και ένα θέμα διαφορετικό απο την διάκριση και τον ρατσισμό. Της υγείας και του ίδιου του ατόμου Αλλά και των συμπαικτών του. ΕΜΕΙΣ ξέρουμε πως κολλάει ο hiv. Ο απλός κόσμος προφανεστατα δεν ξέρει. Με το να βγει αυτο το θέμα (Εκτός του προσωπικού outing που θα αναγκαστεί να κάνει ο παίκτης) θα δημιουργηθούν περισσότερα θέματα απο όσα φανταζόμαστε και δεν θα είναι Μόνο κοινωνικού στίγματος και ρατσισμού κατα του παίκτη. Ο κόσμος πιστεύει ότι "άρρωστοι" και Ειδικα με ασθένειες που είναι κολλητικες δεν έχουν θέση σε μια κουζίνα που κατα Βάσει χρησιμοποιούνται μαχαίρια. Ούτε δουλεια θα βρει, ούτε θα παει κανείς να φάει στο εστιατόριο που θα δουλεύει. Απο εκει και πέρα, προφανές είναι ότι δεν ξέρουμε αν έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο που τους επιτρέπει να κάνουν κάποια τέτοια εξέταση. Σίγουρα τα συμβόλαια στην τηλεόραση είναι πάντα με το συμφέρον του καναλιού. Αυτη τη στιγμή, αυτός που θα ζημιωθει απο αυτη την ιστορία, δεν είναι το κανάλι Αλλά ο οροθετικος. Γιατί αυτόν θα κυνηγάνε. Εσείς θα το θέλατε αυτο; Η κατάσταση μας είναι μια πολυ προσωπική και χρειάστηκε αρκετός Καιρός μέχρι να καταφέρουμε να συνεχίσουμε φυσιολογικά. Σκεφτείτε αυτο το παιδι που θα γίνει θύμα στο βωμό της "ενημέρωσης". Εγω συμφωνώ ότι είναι παράνομη η εξέταση. Είναι παρανομο να του ζητούν να διαφοροποιηθεί απο τα παιδιά λόγω στενοκεφαλιας και έλλειψη ενημέρωσης. Αλλά είμαστε έτοιμοι να καταστραφεί η ζωή του παιδιού; Και πιστεύετε ότι οι γονείς σας που δεν ξέρουν για τον HIV θα πήγαιναν να φάνε σε εστιατόριο που μαγειρεύει οροθετικος;
+1

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 14 Δεκ 2010, 11:35

Επειδή το ξέρω λίγο το θέμα (δεν εδωσε καποια συγκατάθεση, υπέγραψε ενα γενικό συμβόλαιο με τη παραγωγή , που στα ψιλά του γράμματα προέβλεπε και εξετάσεις για HIV).

Το θέμα όμως δεν ειναι αν ειναι "ανθρωποφαγικά" τα ΜΜΕ (ειδικά η TV), ουτε αν θα πήγαινε η μάνα μου να φάει σε ενα εστιατόριο που ο μάγειρας ειναι οροθετικός.
Ο Δημήτρης έθεσε κάποια θέματα. Το κατα πόσο το outing θα οφελήσει ή θα βλάψει το συγκεκριμένο άτομο. Το κατα πόσο η συμμετοχή ενός οροθετικού σε ενα rality δημιουργεί κινδύνους για τον ίδιο και τους συμπέκτες του. Προσωπική μου άποψη ειναι οτι ολα ειναι ενα θέμα απο μόνο του και οταν τα μπερδευουμε δεν βγάζουμε άκρη.
Στη πρόσφατη ημερίδα της "Θ.Φ." για τα εργασιακά εγινε πολύ συζήτηση για τη θέση του οροθετικού στο χώρο εργασίας (ισως πρέπει να τα δουμε σε αλλη ενότητα).
Αναφέρθηκαν παράνομες ενέργειες εταιριών (υπηρεσιών, αεροπορικές, τουριστικές κλπ), που απαιτουν απο τους εργαζόμενους τέστ για HIV ή και κάνουν (παράνομα), στα πλαισια εξετάσεων υγιεινής, τέστ για HIV.
Τα πράγματα απο ιατρικής πλευράς ειναι ξεκάθαρα. Ο ΗΙV δεν μπορεί να ειναι αιτία για αποκλεισμούς απο την εργασία.
Ολα τα άλλα, οπως και σχετικες αποφάσεις Δικαστηρίων ΔΕΝ μπορούν παρά να συμπεριληφθούν στο κύκλο του στιγματισμού και της διάκρισης.

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 14 Δεκ 2010, 11:51

Εγώ είμαι λίγο διστακτικός στο πόσο έτοιμο είναι το άτομο αυτό να αντιμετωπίσει όλους αυτούς που θα μάθουν ότι είναι οροθετικός
Πόσο έτοιμος είναι να αντιμετώπιση την δικαστική διαμάχη, το άμεσο περιβάλλον του κι ίσως την δημοσιότητα που θα πάρει το θέμα
Αν έχει αποφασίσει να τα αντιμετώπιση όλα αυτά πιστεύω όλοι μας τον στηρίζουμε και του συμπαραστεκόμαστε

DL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DL » 14 Δεκ 2010, 13:31

Ας ειμαστε ρεαλιστες.Και εγω το θελω πολυ να τους ξεσκισει στις δικαστικες αιθουσες.Τι σας κανει ομως να πιστευεται οτι το δικαστηριο που θα δικασει θα ειναι απαλλαγμενο απο ολες τις αβασιμες προκαταληψεις της χωρας μας.Μολις ακουσουν μαγειρας φαγητο και hiv στο μυαλο τους θα φτιαξουν μια πυρηνικη βομβα. :(

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 14 Δεκ 2010, 14:11

DL έγραψε:Ας ειμαστε ρεαλιστες.Και εγω το θελω πολυ να τους ξεσκισει στις δικαστικες αιθουσες.Τι σας κανει ομως να πιστευεται οτι το δικαστηριο που θα δικασει θα ειναι απαλλαγμενο απο ολες τις αβασιμες προκαταληψεις της χωρας μας.Μολις ακουσουν μαγειρας φαγητο και hiv στο μυαλο τους θα φτιαξουν μια πυρηνικη βομβα. :(

Συμφωνώ με 1000 με τον DL , εχουμε το παράδειγμα της απόφασης του Αρείου Πάγου, που δικαίωσε εργοδότη που απέλυσε οροθετικό (το γνωρίζετε το θέμα), αλλά απο την αλλη όσο σκύβουμε το κεφάλι χειρότερα γίνονται τα πράγματα οχι καλύτερα.

Απάντηση