Reality μαγειρικής & η αντιμετώπιση του σε οροθετικό

Τι κάνουμε και τι μπορούμε να κάνουμε

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

DL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DL » 28 Δεκ 2010, 18:05

rainbow έγραψε:
perezoso έγραψε:Τώρα πρόσεξα σε ποιό τμήμα του φόρουμ είμαστε... στο Εν δράσει.... :shock: :shock:

συγνώμη... που γίνεται αυτή η συζήτηση εδώ... δε θα το συνεχίσω :(
Δε φταις ... τα εχουμε ξεχυλωσει ολα τα θεματα... μαλλον θα γίνω κακός και θ' αρχίσω να κάνω παρατηρήσεις.
Αντρεα δεν μπορεις να γινεις κακος.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ!Ξερω εγω. :lol:

DL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DL » 29 Δεκ 2010, 00:04

Ειχα πει οτι δεν θα εβλεπα τον διαγωνισμο.Σημερα ομως ειδα τον τελικο.Η αποψη μου ειναι οτι ο Μιχαλης ηταν πολυ καλυτερος.Μεγαλη αδικια.

Άβαταρ μέλους
stig

Δημοσίευση από stig » 29 Δεκ 2010, 00:15

DL έγραψε:Ειχα πει οτι δεν θα εβλεπα τον διαγωνισμο.Σημερα ομως ειδα τον τελικο.Η αποψη μου ειναι οτι ο Μιχαλης ηταν πολυ καλυτερος.Μεγαλη αδικια.
και πολυ καλύτερος και πολυ ομορφοτερος...........
stig

DL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DL » 29 Δεκ 2010, 00:19

Για το ομορφοτερος δεν ξερω.Γουστα ειναι αυτα γατουλη. :lol:

Άβαταρ μέλους
HopelesslyRomantic

Δημοσίευση από HopelesslyRomantic » 29 Δεκ 2010, 04:25

Eγω ειμαι της αποψης οτι ηταν περα για περα στημενο.

Υπηρχε μια γενικη 'προωθηση' κατα την αποψη ΜΟΥ (ειδικα απ' τον Λαζαρου) στον Ακη, φαινονταν η βοηθεια, η μεροληψια αλλα και το γλυψιμο απο μερος του Ακη. :lol:

Ο Ακης ηταν εξυπνος, στη πρωτη δοκιμασια διαλεξε να δοκιμασει ο Μιχαλης πρωτος που το φαι ηταν καυτο.. και ο αλλος ψαρωσε και τα κανε μανταρα, και μετα ηρθε ο Ακης και οσο να ναι, οσο το φαι ειναι πολυ ζεστο, δε μπορεις να καταλαβεις τι υλικα εχει μεσα, νομιζω ειχε αβανταζ.

Στη δευτερη δοκιμασια βεβαια εγινε το αδιανοητο. Ο Λαζαρου ειπε οτι το πιατο του μιχαλη ηταν εξαισιο και ΤΕΛΕΙΟ. Τη χρησιμοποιισε τη λεξη 'τελειο'. Και μετα βαθμολογησε το πιατο με 8/10. :lol: :lol: :lol: Εγω ξερω το ΤΕΛΕΙΟ δε το βαθμολογεις με 8/10, το ΤΕΛΕΙΟ ειναι 10/10, αντε 9/10. :lol:

Και στη τριτη δοκιμασια, αν και υποτιθεται δεν ηξεραν σε ποιον ανηκει το καθε γλυκο (που σιγα που δεν ηξεραν :lol: ), και παλι το πιατο του Μιχαλη ακουσε καλυτερα σχολια, αλλα βραβευθηκε οριακα καλυτερα σε βαθμους απ' αυτο του Ακη. Ειδικα απο το Σκαρμουτσο δε περιμενα να δωσει 10/10 στον Ακη και ουσιαστικα με αυτον τον ποντο διαφορα να νικησει, αφου και αυτος, οπως και οι υπολοιποι κριτες, ειχαν βρει καναδυο 'λεπτομερειες' που δεν ηταν οπως επρεπε, για την υφη και τη πικρη γευση της μους. Ειναι ΤΕΛΙΚΟΣ και τοσο καιρο μας λεγαν ομως οτι κρινονται τα παντα στις λεπτομερειες. Οποτε πως γινεται αφου παιζεται στις λεπτομερειες, για το ενα γλυκο να λενε πως ειναι ΤΕΛΕΙΟ, να μη βρισκουν ΚΑΜΜΙΑ ατελεια, και να το βαθμολογουν με 10/10, και για το αλλο γλυκο που βρηκαν καποιες μικρες ατελειες οι ΙΔΙΟΙ κριτες να το βαθμολογουν παλι με 10/10? Απο κει για εμενα φανηκε οτι ηταν στημενο, και οτι, για τις δικες τους συμπαθειες, προμοταραν τον Ακη στη θεση του νικητη. Οχι οτι το παιδι δεν ηταν τρομερος μαγειρας, ειδικα στη πρωτη δοκιμασια γευσιγνωσιας ηταν απιστευτος. Αλλα αφου ΦΑΝΗΚΕ και μας το ειπαν κιολας, απο τα σχολια, οτι ο Μιχαλης εκανε και καλυτερο φαγητο, και καλυτερο γλυκο, και για τα 2 ακουστηκαν τα καλυτερα σχολια και κανενας απ τους 3 κριτες δε βρηκε ΕΣΤΩ ΕΝΑ παραπονακι η μια ατελεια.. Πως γινεται λοιπον να βγει ο Ακης νικητης και πως γινεται να πηρε αυτα τα σκορ σε συγκριση με τα σκορ του Μιχαλη? :lol:

Η πλακα ειναι οτι εγω σε ολο το παιχνιδι ημουν με τον Ακη... Αλλα στα τελευταια επεισοδια, με αποκορυφωμα τον τελικο φανηκε οτι υπηρχε μεροληψια για τον Ακη και εμενα κατι τετοια με ξενερωνουν.

Και γω πιστευω οτι σημερα αδικημενος ηταν ο Μιχαλης.

Τουλαχιστον ο Ακης ειπε οτι κατα καποιο τροπο τα χρηματα θα μοιραστουν.. που αν οντως δεθηκαν ετσι οπως λενε και επειδη οντως ηταν πολυ κοντα σε αποδοση (και ο Μιχαλης καλυτερος στις μαγειρικες του τελικου), ετσι πρεπει να γινει. :!: :D

Αυτες ηταν οι σκεψεις μου για τον μεγαλο τελικο.... :lol:
Η σχεση ειναι χορος. Που χορευεις χωρις να πατας τον αλλο. :D

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 29 Δεκ 2010, 05:44

HopelesslyRomantic έγραψε:...Αυτες ηταν οι σκεψεις μου για τον μεγαλο τελικο.... :lol:
Μόνο τις σκέψεις σου για το Θέμα (Reality μαγειρικής και η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ σε οροθετικό) δεν μας έγραψες :(

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 29 Δεκ 2010, 08:43

Θα ήθελα και εγώ να διαβάσω τις σκέψεις σου στο πρόβλημα σου φίλε chef
Αυτά που μπορείς να μας πεις βέβαια αν έχει προχωρήσει η υπόθεση

πανος ath

Δημοσίευση από πανος ath » 29 Δεκ 2010, 08:51

rainbow έγραψε:
HopelesslyRomantic έγραψε:...Αυτες ηταν οι σκεψεις μου για τον μεγαλο τελικο.... :lol:
Μόνο τις σκέψεις σου για το Θέμα (Reality μαγειρικής και η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ σε οροθετικό) δεν μας έγραψες :(
Οσο κι αν προσπαθεις Αντρεα,δεν βαζουμε μυαλο.Αλλα αντ'αλλων!!
Σε λιγο θα γραφει και η Γκολεμα στο forum. :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
stig

Δημοσίευση από stig » 29 Δεκ 2010, 10:15

εμενα μου αρεσουν αυτα που εγραψε ο HopelesslyRomantic... τωρα σχετικα οτι στα topics ανοιγεται ένα θεμα και στην πορεια της συζητησης ξεχειλώνει........ ειναι απολυτα φυσιολογικο να συμβαινει αυτο!!! ετσι ειναι ολες οι ανθρώπινες συζητησεις!!!! ζωντανες ..... αλλιως το hivhumanism να μην ηταν φορουμ αλλα στατικές σελίδες html προς ενημέρωση σε θεματα hiv ... όπως εκατοντάδες άλλες........
εγω πιστευω ότι η εικόνα αυτη ειναι θετική και σωστή γιατι δειχνει σε τρίτα άτομα μη εγγεγραμένους αναγνώστες ότι είμαστε μια ζωντανη παλώμενη κοινώτητα και όχι γνωστες του hiv που ασχολούντε μόνο με αυτό. Ακόμα και ένας νέος οροθετικός όταν μπαίνει εδώ αισθάνεται άνετα και φυσιολογικά έτσι.............~~~~
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stig την 29 Δεκ 2010, 11:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stig

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 29 Δεκ 2010, 11:09

stigma_attached έγραψε:εμενα μου αρεσουν αυτα που εγραψε ο HopelesslyRomantic... τωρα σχετικα οτι στα topics ανοιγεται ένα θεμα και στην πορεια της συζητησεις ξεχειλώνει........ ειναι απολυτα φυσιολογικο να συμβαινει αυτο!!! ετσι ειναι ολες οι ανθρώπινες συζητησεις!!!! ζωντανες ..... αλλιως το hivhumanism να μην ηταν φορουμ αλλα στατικές σελίδες html προς ενημέρωση σε θεματα hiv ... όπως εκατοντάδες άλλες........
εγω πιστευω ότι η εικόνα αυτη ειναι θετική και σωστή γιατι δειχνει σε τρίτα άτομα μη εγγεγραμένους αναγνώστες ότι είμαστε μια ζωντανη παλώμενη κοινώτητα και όχι γνωστες του hiv που ασχολούντε μόνο με αυτό. Ακόμα και ένας νέος οροθετικός όταν μπαίνει εδώ αισθάνεται άνετα και φυσιολογικά έτσι.............~~~~
Ειναι μια προσέγγιση που αξίζει να συζητηθεί. :wink:
Γι αυτό θα κάνω copy το πόστ του stig , σε αλλο topic και θα τα συζητήσουμε εκει... Τι λέτε?

DL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DL » 29 Δεκ 2010, 12:45

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΡΕΑ.Ασε μας ρε κουκλε να ξεφυγουμε και εμεις λιγο.Το εχουμε αναγκη.Κανουμε και εμεις την επανασταση μας.Ολο σε προγραμμα ειμαστε.Εξετασει,φαρμακα,δουλεια κτλ.Σιγα σιγα θα συμμορφωθουμε.Εσυ φταις που οταν ειμασταν μικρα δεν ... :lol:

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 29 Δεκ 2010, 14:53

DL έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΡΕΑ.Ασε μας ρε κουκλε να ξεφυγουμε και εμεις λιγο.Το εχουμε αναγκη.Κανουμε και εμεις την επανασταση μας.Ολο σε προγραμμα ειμαστε.Εξετασει,φαρμακα,δουλεια κτλ.Σιγα σιγα θα συμμορφωθουμε.Εσυ φταις που οταν ειμασταν μικρα δεν ... :lol:

:wink: :wink: :wink: :wink:

hiv_chef

Δημοσίευση από hiv_chef » 29 Δεκ 2010, 16:48

Προσωπικά δεν είδα τον τελικό, ήταν κάτι το οποίο απέφυγα και κυρίως για το λόγο οτι ακόμα σε καποια πλάνα φαίνομαι αλλα και γιατί μπορεί να είμουν στον τελικό (υποθετικά).... Τώρα που επιτέλους τελείωσε και δεν θα πουν οτι το κάνω για διαφορους λόγους θεαματικότητος ή εντυπώσεων θα ξεκινήσει η δικιά μου "μαχη".... Πονάει ακόμα....

Άβαταρ μέλους
stig

Δημοσίευση από stig » 29 Δεκ 2010, 16:54

hiv_chef έγραψε:Προσωπικά δεν είδα τον τελικό, ήταν κάτι το οποίο απέφυγα και κυρίως για το λόγο οτι ακόμα σε καποια πλάνα φαίνομαι αλλα και γιατί μπορεί να είμουν στον τελικό (υποθετικά).... Τώρα που επιτέλους τελείωσε και δεν θα πουν οτι το κάνω για διαφορους λόγους θεαματικότητος ή εντυπώσεων θα ξεκινήσει η δικιά μου "μαχη".... Πονάει ακόμα....
καλη επιτυχια ...... καθε νίκη σε θέματα ρατσιστικής αντιμετωπισης δεν ειναι ατομική αλλα συλλογική και εφραζει κάθε οροθετικό, κάθε άνθρωπο που αδικείται, κάθε νέο που μπορει αύριο να είναι σε μια ανάλογη θέση.... εκφράζει νίκη της κοινωνίας ενάντια στην αποκτήνωση!!!!!!!
stig

Άβαταρ μέλους
HopelesslyRomantic

Δημοσίευση από HopelesslyRomantic » 29 Δεκ 2010, 18:58

rainbow έγραψε:
Κοιτα,

πρωτον) δεν υπαρχει κατι που να νιωθω πανω στο θεμα της αντιμετωπισης του hiv chef που να νιωθω εγω και να μη το εχετε γραψει. Και επιπλεον... εφοσον το θεμα εχει παρει το δρομο της δικαιοσυνης, θελω να περιμενω, δεν ωφελει στο να γραψω κατι επ' αυτου, εξαλλου η συζητηση εχει παει 'αλλου' λογω του οτι δεν υπαρχει κατι νεοτερο.

και δευτερον) ενταξει , ειδα οτι ατομα εξεφρασαν τη σκεψη τους και για αλλα που εχουν να κανουν με το μαστερ σεφ, και εγραψα και εγω. Δε μπορω να πω κατι αλλο εκτος απο συγνωμη, εαν εσφαλα.

Ισως ειναι καλυτερα ομως, επειδη εδω ολοι εκφραζομαστε στο γραπτο λογο και οι παρεξηγησεις ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΕΣ, να μπουν καποιοι ρητοι κανονες απ' τους αντμινς... Βλεπω οτι καποιοι οπως ο stigma kai o DL θελουν και αυτοι να 'ξεφευγουν' λιγο απο το θεμα και να μπορουμε να συζητησουμε ελευθερα, καταλαβαινω ομως οτι και καποιους αλλους μπορει να τους ενοχλει αυτο, και να θελουν να συζηταμε μονο πανω στον λογο που εγινε το τοπικ.. Καποιοι θα πουν ετσι, καποιοι αλλιως, ισως λοιπον πρεπει να υπαρχουν καποιοι ρητοι, γραμμενοι κανονες για να ξερουμε και μεις πως να συμπεριφερθουμε και να μη χρειαζεται να μας τι λετε και σεις οι αντμινς καθε λιγουλακι... :?:

Ζητω συγνωμη οντως αν εκνευρισα καποιον με το ποστ μου.
Η σχεση ειναι χορος. Που χορευεις χωρις να πατας τον αλλο. :D

Απάντηση