Επίκαιρη ερώτηση ΣΥΡΙΖΑ για το επίδομα

Τι κάνουμε και τι μπορούμε να κάνουμε

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

πανος ath

Re: Επίκαιρη ερώτηση ΣΥΡΙΖΑ για το επίδομα

Δημοσίευση από πανος ath » 23 Φεβ 2013, 15:03

Δεν εχει τεθει ακομα θεμα μειωσης του επιδοματος.Οχι πως δεν μπορει να γινει στο μελλον(για χιλιους λογους)Αλλα ακομα δεν υπαρχει τιποτα επισημο.Μονο υποθεσεις.

Άβαταρ μέλους
hitch591

Δημοσίευση από hitch591 » 23 Φεβ 2013, 21:25

Ωραία! Κι εγώ λοιπόν με το 40% (ποσοστό από 11/12) αισθάνομαι λιγότερο οροθετικός αν και διαγνωσμένος από το 1996 και χαίρομαι που η ΕΣαμΕΑ με υποστηρίζει τόσο πολύ! Ευτυχώς που έσπευσα να περάσω από ΚΕΠΑ για την αναπηρική σύνταξη κι έτσι δε θα χρειαστεί να αγχωθώ περισσότερο. Λαμπρά! Αισθάνομαι περήφανος που θα ενισχύσω κι εγώ με το τρόπο μου τα κρατικά ταμεία τα οποία έτσι κι αλλιώς με καταλήστεψαν όλα αυτά τα χρόνια! Γιατί δε κάνουμε κανένα έρανο ρε παιδιά για τους πραγματικά ανάπηρους, αφού εμείς τελικά σφύζουμε από υγεία;

Τώρα πάλι γιατί εμένα ο γιατρός μου με κατατάσσει στο στάδιο C1 και το ΚΕΠΑ με θεωρεί "ολίγον" ανάπηρο, αυτό μάλλον το ΚΕΠΑ το γνωρίζει καλύτερα από το καθένα μια και διαθέτει τους καλύτερους λοιμωξιολόγους στις επιτροπές τους! Γιατί δε μιλάμε για κανένα τραγουδάκι καλύτερα ή τις εντυπώσεις μας από το καλοκαίρι, ρε παιδιά μια και αυτή η συζήτηση δεν φαίνεται να μας οδηγεί πουθενά...
Βασίλης

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 23 Φεβ 2013, 21:46

Παιδια φοβαμαι οτι κανετε ενσ λαθος,περνετε μια προς μια τις λεξεις του Υφυπουργου και βγαζετε συμπερασματα. Οι πολιτικοι απλα διαβαζουν τα σημειωματα των υπηρεσισκων υπαλληλων του Υπουργειου μη νομιζετε οτι ξερουν την ορολογια. Αν προσεξατε μιλησε για 5500 επιδοματουχους οροθετικους. Οι οροθετικοι αιμοροφυλικοι η με μεσογειακη αναιμια ειναι πολυ λιγοι.Γινεται μια προσπαθεια να συνσντηθουμε μαζι του και με την ΕΣΑμεΑ.
Δεν ειμαστε συμφωνοι με τις ρυθμισεις εννοειται. Το λεω και παλι θεση ολων μας ειναι το επιδομα να ειναι επιδομα οροθετικοτητας. Αν θελουν να το συνδεσουν με ποσοστο 50% τοτε να το παιρνουν με την μια ολοι οι οροθετικοι.
ΥΓ Και ο Καραγιαννιδης που φανηκε τοσο διαβασμενος στην αρχη μιλαγε για φορεις AIDS και εφτασε στο σημειο να λεει μεσα στη Βουλη οτι οροθετικος που ειναι σε φαρμακευτικη αγωγη δεν ειναι μεταδοτικος.Μπορει να σας φαινετσι λιγο αλλα πιστεψτε με δεν ειναι καθολου ετσι. Το 99% δεν εχογν ιδεα τι εστι HIV.

Άβαταρ μέλους
hitch591

Δημοσίευση από hitch591 » 23 Φεβ 2013, 22:05

Αναρωτιέμαι αν οι "υπηρεσιακοί παράγοντες" του Υπουργείου, όπως λες, οι οποίοι υποτίθεται ότι ετοιμάζουν τα σημειώματα προς τον υπουργό έχουν ή όχι εκτεθεί στα δεκάδες υπομνήματα που έχουν υποβληθεί μέχρι σήμερα από τη Θετική Φωνή και πιθανόν και το Κέντρο Ζωής ή ακόμα και από την Ελληνική Εταιρία AIDS. Δε μπορεί ο υπηρεσιακός παράγων να είναι άμοιρος γνώσης των θέσεων της Θετικής Φωνής, για παράδειγμα.... Οι υπουργοί και οι γενικοί γραμματείς μπορεί ν᾽αλλάζουν, οι "παράγοντες'' όμως μένουν ίδιοι και συνεχίζουν το υποτιθέμενο καταστροφικό τους έργο.

Συμπερασματικά, ας μου επιτραπεί η άποψη ότι η συγκεκριμένη απόφαση δεν είναι αποτέλεσμα οποιασδήποτε άλλης πηγής παρά μόνο του Αγίου Μνημονίου! :( Κι αυτό πολύ δύσκολα μπορεί ν᾽αλλάξει γιατί οι αποφάσεις πλέον που έχουν να κάνουν με δημόσιο ταμείο, λαμβάνονται αλλού...
Βασίλης

Άβαταρ μέλους
silence

Δημοσίευση από silence » 23 Φεβ 2013, 23:38

hitch εισαι σταδιου c1 και σε εχουν βγάλει με 40% ;;; τελικα έχεις κάνει ένσταση;;; και βασικα ειμαι της άποψης δίπλα απο το στάδιο να γράφουν οι γιατροί τι ειναι π.χ Β2 συμτπωματικο στάδιο ώστε να το βλέπουν και οι γιατροί στις επιτροπές. ούτε οι ίδιοι ξέρουν τα στάδια!

Άβαταρ μέλους
christos1976

Δημοσίευση από christos1976 » 24 Φεβ 2013, 03:14

silence έγραψε:και βασικα ειμαι της άποψης δίπλα απο το στάδιο να γράφουν οι γιατροί τι είναι π.χ Β2 συμτπωματικο στάδιο ώστε να το βλέπουν και οι γιατροί στις επιτροπές. ούτε οι ίδιοι ξέρουν τα στάδια!

like
►Ευχαριστώ πολύ.
Φιλικά Χρήστος.►

Άβαταρ μέλους
hitch591

Δημοσίευση από hitch591 » 24 Φεβ 2013, 07:46

Καλημέρα. Έχω κάνει ένσταση, ναι. So what; Έχει περάσει ένα δίμηνο ήδη από την ημερομηνία κατάθεσης της ένστασης και σε λίγο θα μου που ότι τα δικαιολογητικά είναι άκυρα, γιατί είναι μπαγιάτικα...Δε τη κερδίζεις αυτή τη μάχη, δυστυχώς...

silence έγραψε:hitch εισαι σταδιου c1 και σε εχουν βγάλει με 40% ;;; τελικα έχεις κάνει ένσταση;;; και βασικα ειμαι της άποψης δίπλα απο το στάδιο να γράφουν οι γιατροί τι ειναι π.χ Β2 συμτπωματικο στάδιο ώστε να το βλέπουν και οι γιατροί στις επιτροπές. ούτε οι ίδιοι ξέρουν τα στάδια!
Βασίλης

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 24 Φεβ 2013, 11:07

Οι υπηρεσιακοι παραγοντες,ειναι δημοσιοι υπαλληλοι,ναι γνωριζουν και ειναι γνωστες και μαλιστα εχουν αρχισει να μαθαινουν κι ολας. Δινουν σημειωματα στον υπουργο και αυτος πρεπει να τα στηριξει μεσα στη Βουλη. Οταν ομως εισαι μη σχετικος με ενα θεμα ειναι ευκολο να πεσεις σε λαθη.
Αμα σου γραψω πχ ενα πολυ καλο σημειωμα με θεματα ναυτιλιας και χρειασθει να τα υποστηριξεις αν δεν εισαι της δουλειας σιγουρα θα πεις αστοχιες. Αυτο θελω να σας πω.
Και επειδη εδω μεσα ειναι ευκολο να μου πειτε οτι δικαιολογω τον Υπουργο κλπ κλπ, απλα σας πριγραφω την κοινοωουλευτικη διαδικασια.

Τα ιατρικα πιστοποιητικα δεν "παλαιωνουν" αν ειναι σε ισχυ την ημερομηνια καταθεσης της ενστασης.

Carpe Diem

Δημοσίευση από Carpe Diem » 11 Μαρ 2013, 12:52

καλημερα
εχετε κανει κινησεις να ερθετε σε επαφη σαν οργανωση να επικοινωνησετε με τους αρμοδιους επειτα απο την επικαιρη ερωτηση του συριζα για τα νεα δεδομενα και οπως αυτα προκυπτουν επειτα απο την ερωτηση αυτη?
ευχαριστω

redwine

Δημοσίευση από redwine » 11 Μαρ 2013, 13:36

Carpe Diem έγραψε:καλημερα
εχετε κανει κινησεις να ερθετε σε επαφη σαν οργανωση να επικοινωνησετε με τους αρμοδιους επειτα απο την επικαιρη ερωτηση του συριζα για τα νεα δεδομενα και οπως αυτα προκυπτουν επειτα απο την ερωτηση αυτη?
ευχαριστω
Πολύ καλή ερώτηση και για να την επεκτείνω: Μήπως γνωρίζετε περαιτέρω ενέργειες του Σύριζα για το συγκεκριμένο θέμα;

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 11 Μαρ 2013, 13:39

γίνονται συναντήσεις και προσπάθειες για αυτό το θέμα δεν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο ακόμα

redwine

Δημοσίευση από redwine » 11 Μαρ 2013, 14:09

nikos1967 έγραψε:γίνονται συναντήσεις και προσπάθειες για αυτό το θέμα δεν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο ακόμα
Εννοείς οτι συνεχίζονται οι συναντήσεις με το ΣΥΡΙΖΑ και πέρα απο αυτές με τη κυβέρνηση;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος redwine την 11 Μαρ 2013, 14:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 11 Μαρ 2013, 14:11

ακριβώς και με όλους όσους μπορούν να μας βοηθήσουν

redwine

Δημοσίευση από redwine » 11 Μαρ 2013, 14:19

Ωραία. Οπότε δεν χρειάζεται να ρωτήσω οτι ανάλογες προσπάθειες γίνονται και προς ΔΗΜΑΡ, που θα μπορούσε να αποτελέσει σημαντικός σύμμαχος στις προσπάθειες σας, μιας και είναι ένα κόμμα που προέρχεται απο το χώρο της Αριστεράς και οποίος θεωρείται οτι έχει ως άμεση προτεραιότητα τη στήριξη ενός κράτους πρόνοιας και κοινωνικής αλληλεγγύης.

GeorgeGeorge

Δημοσίευση από GeorgeGeorge » 11 Μαρ 2013, 15:40

Αν κατάλαβα καλά, κάπου τώρα (το αργότερο μέση Μαρτίου) δεν ανακοίνωσαν ότι θα ψήφιζαν το κανονιστικό πλαίσιο ή όχι; Έχω χαθεί τελείως με αυτήν την κατάσταση!

Απάντηση