«Οι άνθρωποι που ζουν με HIV, ζουν όπως κάθε άνθρωπος»

Εδώ μπορούν όλοι οι να αναρτούν ανακοινώσεις ,αλλά και να συζητάμε θέματα λειτουργίας του φόρουμ.

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

MILORD

«Οι άνθρωποι που ζουν με HIV, ζουν όπως κάθε άνθρωπος»

Δημοσίευση από MILORD » 28 Νοέμ 2017, 13:59

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«Οι άνθρωποι που ζουν με HIV, ζουν όπως κάθε άνθρωπος» Νέα καμπάνια για το κοινωνικό στίγμα από το Κέντρο Ζωής

«Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ HIV ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ότι δε θα περάσει όλα τα μαθήματα στην σχολή», «Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟΝ HIV ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ από αγωνία, γιατί αύριο είναι η πρώτη μέρα της κόρης του στο σχολείο», «Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟΝ HIV ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ, γιατί του λείπει η κοπέλα του που έφυγε στο εξωτερικό». Οι άνθρωποι που ζουν με τον HIV μπορεί να έχουν προβλήματα, δυσκολίες και ανησυχίες, αλλά πολλές από αυτές δεν είναι διαφορετικές από όσες έχει κάθε άνθρωπος.
Η νέα καμπάνια ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του Κέντρου Ζωής ενάντια στο κοινωνικό στίγμα, έχει στόχο την εξάλειψη των παρανοήσεων που έχουν δημιουργηθεί σχετικά με την καθημερινότητα των ανθρώπων που ζουν με τη λοίμωξη HIV. Κύριος τρόπος καταπολέμησης του κοινωνικού στίγματος είναι η άμεση, συστηματική και ολοκληρωμένη ενημέρωση.
Χάρη στη ραγδαία πρόοδο της ιατρικής, μέσα σε λίγα χρόνια, μία από τις πλέον τρομακτικές και θανατηφόρες ασθένειες μετατράπηκε σε ένα χρόνιο αλλά αντιμετωπίσιμο νόσημα. Πρόσφατες έρευνες μεγάλης κλίμακας έχουν δείξει ότι με την ορθή και συστηματική λήψη της κατάλληλης αντιρετροϊκής αγωγής, σε συνδυασμό με τη γενικότερη φροντίδα της υγείας τους, οι άνθρωποι που είναι θετικοί στον HIV μπορούν να προσεγγίσουν το προσδόκιμο ζωής του γενικού πληθυσμού.
Πέρα από την αύξηση του προσδόκιμου ζωής, αξιοσημείωτη είναι και η βελτίωση της ποιότητας της καθημερινότητας των ανθρώπων που ζουν με HIV. Ερωτεύονται, γίνονται γονείς, σπουδάζουν, ταξιδεύουν, ονειρεύονται, εργάζονται, αλλά ταυτόχρονα έχουν προβληματισμούς και αγωνίες, όπως ακριβώς κάθε άνθρωπος.
Ας φροντίσουμε όλοι, ώστε οι άνθρωποι που ζουν με τον HIV να έχουν την καθημερινότητα που τους αξίζει, απαλλαγμένη από το στίγμα και τις διακρίσεις. Όπως κάθε άνθρωπος.

Η φετινή καμπάνια του Κέντρου Ζωής πραγματοποιείται με την ευγενική υποστήριξη των εταιρειών GSK & ViiV, Bodytalk, MAC και της Διεθνούς Φοιτητικής Ταυτότητας-ISIC.

Λίγα λόγια για το Κέντρο Ζωής
Το Κέντρο Ζωής ιδρύθηκε το 1991 και είναι το πρώτο αναγνωρισμένο, μη κερδοσκοπικό, μη κυβερνητικό σωματείο στην Ελλάδα που προσφέρει δωρεάν, μοναδικές υπηρεσίες και προγράμματα (ψυχοκοινωνική και νομική υποστήριξη, Κέντρο Ημέρας κλπ.), καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα αναγκών των ανθρώπων που ζουν με HIV/AIDS, των οικογενειών και των συντρόφων τους.

Όλα αυτά τα χρόνια, στέκεται στο πλάι όλων όσοι το προσεγγίζουν, χωρίς καμία διάκριση ως προς το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό ή την εθνικότητά, χάρη στην πολύτιμη προσφορά του μεγάλου δικτύου εθελοντών και του άρτιου επιστημονικού προσωπικού που διαθέτει.

Πληροφορίες: press@kentrozois.gr /www.kentrozois.gr

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Re: «Οι άνθρωποι που ζουν με HIV, ζουν όπως κάθε άνθρωπος»

Δημοσίευση από karampouzouklis » 03 Ιαν 2018, 16:05

Ναι ναι ακριβως οπως καθε ανθρωπος απλα μερα παρα μερα κατι εμφανιζουμε και μπαινοβγαινουμε στα νοσοκομεια για καφεδακι και θα ζησουμε 20 χρονια λιγοτερα οπως καθε ανθρωπος φυσικα. Υπεργαμάτη καμπανια

Άβαταρ μέλους
silence

Δημοσίευση από silence » 12 Ιαν 2018, 18:13

karampouzouklis έγραψε:
03 Ιαν 2018, 16:05
Ναι ναι ακριβως οπως καθε ανθρωπος απλα μερα παρα μερα κατι εμφανιζουμε και μπαινοβγαινουμε στα νοσοκομεια για καφεδακι και θα ζησουμε 20 χρονια λιγοτερα οπως καθε ανθρωπος φυσικα. Υπεργαμάτη καμπανια
Μην ξεχνάμε ότι και τα χάπια είμαι σαν τις ασπιρίνες, όπως μου είχε αναφέρει κάποιος. Ειδικά το truvada που σε πέντε χρόνια μου προκάλεσε οστεοπενία. Κλάμα.

gt233

Δημοσίευση από gt233 » 12 Ιαν 2018, 18:34

silence έγραψε:
12 Ιαν 2018, 18:13
karampouzouklis έγραψε:
03 Ιαν 2018, 16:05
Μην ξεχνάμε ότι και τα χάπια είμαι σαν τις ασπιρίνες, όπως μου είχε αναφέρει κάποιος. Ειδικά το truvada που σε πέντε χρόνια μου προκάλεσε οστεοπενία. Κλάμα.
Πως tο αντιμετώπισες;

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Δημοσίευση από karampouzouklis » 12 Ιαν 2018, 18:40

Εμενα σε 9 μηνες μου δημιουργησε οξεία νεφρικη ανεπαρκεια.. ρε μηπως τα πάθαμε απτις ασπιρινες και οχι απτα τρουβαντα;
Πως το αντιμετωπισε; με μπολικη υστερια γκρινια και κλαψα.. οπως και γω.. Α και με 2 λαμπάδες τάμα στην Τίνο

gt233

Δημοσίευση από gt233 » 12 Ιαν 2018, 19:24

karampouzouklis έγραψε:
12 Ιαν 2018, 18:40
Εμενα σε 9 μηνες μου δημιουργησε οξεία νεφρικη ανεπαρκεια.. ρε μηπως τα πάθαμε απτις ασπιρινες και οχι απτα τρουβαντα;
Πως το αντιμετωπισε; με μπολικη υστερια γκρινια και κλαψα.. οπως και γω.. Α και με 2 λαμπάδες τάμα στην Τίνο
Πέρα από την ψυχολογική επιβάρυνση, ιατρικά ήθελα να μάθω πως το αντιμετώπισες. Σου μίλησαν οι γιατροί επιπλέον και γιά πρόληψη;

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Δημοσίευση από karampouzouklis » 12 Ιαν 2018, 19:36

Αρχικα αλλαγη φαρμακων.. επειτα κανα συμπληρωμα για τα κοκκαλα.. σωματικη ασκηση βαρη διατροφη κλπ και περιοριζεται..
Στην δικη μου περιπτωση ευτυχως ηταν οξεία η νεφρικη ανεπαρκεια οπότε την γλιτωσα στο τσακ.. ομως μου αλλαξαν κατευθειαν φαρμακα και μου εδωσαν πιο ήπια για νεφρα και συκωτι

gt233

Δημοσίευση από gt233 » 12 Ιαν 2018, 19:51

Συγγνώμη που σε πρήζω αλλά είναι μία πάθηση που αφορά όλους μας, εν δυνάμει, και θα ήθελα να σε ρωτήσω τι διατροφή σε συμβούλευσαν να ακολουθήσεις και τι συμπληρώματα; Η διάγνωση έγινε γιατί υπήρχαν συμπτώματα που ένοιωθες ή γιατί φάνηκε κάτι στις εξετάσεις ή και τα δύο. Και πάλι σόρρυ γιά το "ζάλισμα".

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Δημοσίευση από karampouzouklis » 13 Ιαν 2018, 02:22

Δεν με πρηζεις ρε αλοιμονο.. τωρα με ρωτας για την οξεια νεφρικη ανεπαρκεια που εμφανησα εγω ή για την αρχη οστεοπενιας που εμφανισε ο silence..
Για οστεοπενια δεν γνωριζω παραπανω πραματα.. οπότε ο παναγιωτης μπορει να σου πει αναλυτικοτερα

gt233

Δημοσίευση από gt233 » 13 Ιαν 2018, 05:47

karampouzouklis έγραψε:
13 Ιαν 2018, 02:22
Δεν με πρηζεις ρε αλοιμονο.. τωρα με ρωτας για την οξεια νεφρικη ανεπαρκεια που εμφανησα εγω ή για την αρχη οστεοπενιας που εμφανισε ο silence..
Για οστεοπενια δεν γνωριζω παραπανω πραματα.. οπότε ο παναγιωτης μπορει να σου πει αναλυτικοτερα
Γιά την δική σου περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Δημοσίευση από karampouzouklis » 14 Ιαν 2018, 00:28

gt233 έγραψε:
13 Ιαν 2018, 05:47
karampouzouklis έγραψε:
13 Ιαν 2018, 02:22
Γιά την δική σου περίπτωση;
Στην δικη μου περιπτωση ισως παιξαν ρολο και αλλοι παραγοντες.. ειχα παθει ιωση και πνευμονια ημουν 10 μερες με υψηλο πυρετο.. δεν ετρωγα δεν επινα και επαθα αφυδατωση.. οπότε με χτυπησε στα νεφρα και μου βρηκε οξεια νεφρικη ανεπαρκεια.. οξεία δηλαδη ηρθε και περασε.. επειδη ομως μια οξεια νεφροπάθεια ειναι ευκολο να γινει χρονια αν δεν προσεξεις απλα ξεκινας να πινεις μπολικο νερακι.. αλλάξαμε και τα τρουβαντα που ειναι περισσοτερο νεφροτοξικα με πιο ήπια.. οπότε ολα καλα.. :)

gt233

Δημοσίευση από gt233 » 14 Ιαν 2018, 11:19

Α μάλιστα.

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 14 Ιαν 2018, 11:52

Μην μπερδεουμε τα πραγματα φιλε Καραμπουζουκλη. Σιγουρα το truvada επηρεαζει τα νεφρα...και σε πολλους ανεβαζει κρεατινινη (και σε μενα)...αλλα οχι σε οξεια φαση...γι αυτο αλλωστε κανουμε καθε φορα και ολες τις βιοχημικες εξετασεις..
Και με τις πνευμονιες και αφυδατωση σου εκατσε το προβλημα με τα νεφρα.
Πρεπει καποια πραγματα να τα προσεχουμε και μεις. Πχ δεν ηξερα μεχρι να το πει ο Πανος, εδω μεσα νομιζω, οτι το eviplera δεν πρεπει να το περνεις με σπαθοχορτο μαζι. Και εχουμε την ταση για να δυναμωσουμε την αμυνα του οργανισμου μας να περνουμε οτι μαλακια ακουσουμε,..απο σπιρουλινες μεχρι και σελενιο και γω δεν ξερω τι αλλο...και μαλιστα σε υπερβολικες δοσεις.

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 14 Ιαν 2018, 13:15

πριν χρονια εδω, ειχε δημοσιευσει ενας φιλος μια φωτογραφια με μια λεκανη τουαλετας και μιλουσε για καποια χαπια συμπληρωματα που ταχα σε βοηθουν στο αδυνατισμα. τα παιρνω ο μαλακας για κανα εξαμηνο ...δε φτανει που τα ακριβοπληρωσα... εβαλα και 10 κιλα
Άρης
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο,
αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του.

Άβαταρ μέλους
karampouzouklis

Δημοσίευση από karampouzouklis » 14 Ιαν 2018, 15:42

Nikolas έγραψε:
14 Ιαν 2018, 11:52
Μην μπερδεουμε τα πραγματα φιλε Καραμπουζουκλη. Σιγουρα το truvada επηρεαζει τα νεφρα...και σε πολλους ανεβαζει κρεατινινη (και σε μενα)...αλλα οχι σε οξεια φαση...γι αυτο αλλωστε κανουμε καθε φορα και ολες τις βιοχημικες εξετασεις..
Και με τις πνευμονιες και αφυδατωση σου εκατσε το προβλημα με τα νεφρα.
Πρεπει καποια πραγματα να τα προσεχουμε και μεις. Πχ δεν ηξερα μεχρι να το πει ο Πανος, εδω μεσα νομιζω, οτι το eviplera δεν πρεπει να το περνεις με σπαθοχορτο μαζι. Και εχουμε την ταση για να δυναμωσουμε την αμυνα του οργανισμου μας να περνουμε οτι μαλακια ακουσουμε,..απο σπιρουλινες μεχρι και σελενιο και γω δεν ξερω τι αλλο...και μαλιστα σε υπερβολικες δοσεις.
Ειπα κατι διαφορετικο και δεν το καταλαβα;; ολοι οι παραγοντες παιξανε τον ρολο τους..
Ειναι συνολο πραγματων οχι μονο τα φαρμακα.. αλλα είναι και τα φαρμακα που βοηθουν στο να επεκταθει το όποιο προβλημα.. γιαυτο μου τα αλλαξε και μου εδωσε πιο ηπια.. Δεν βλεπω ουτε να γραφουμε κατι διαφορετικο, ουτε να μπερδευτηκε κανεις

Απάντηση