Ιατρική περίθαλψη λόγω συνεχιζόμενης θεραπείας

Πληροφορίες για τις κοινωνικές παροχές που δικαιουνται οι οροθετικοί, διαδικασίες , δικαιολογητικά

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση

happygolucky

Re: Ιατρική περίθαλψη λόγω συνεχιζόμενης θεραπείας

Δημοσίευση από happygolucky » 11 Δεκ 2012, 02:05

Πολύ ενδιαφέρον το έγγραφο Νικόλα, όμως επειδή έχει ημερομηνία αποστολής το 2001 γνωρίζεις εάν εξακολουθεί να είναι σε ισχύ η συγκεκριμένη εγκύκλιος; Και αν ισχύει πολύ αμφιβάλλω ότι την γνωρίζουν οι γιατροί στις ΜΕΛ. Είναι κρίσιμο να διερευνηθεί αυτό το θέμα τώρα που πολλοί, ενώ είναι σε θεραπεία για τον HIV, μπορεί να μένουν ανασφάλιστοι λόγω της κρίσης και να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την ασφαλιστική τους ικανότητα.

Άβαταρ μέλους
niceguy

Δημοσίευση από niceguy » 11 Δεκ 2012, 06:15

Είναι ακόμα σε υσχύ. Πέρα του ότι το αναγράφει και το βιβλιάριο του ΙΚΑ απέξω απέξω, το ρώτησα και πρίν μερικές ημέρες στο ΙΚΑ.
He feels that my sentimental side should be held with kid's gloves.

happygolucky

Δημοσίευση από happygolucky » 12 Δεκ 2012, 19:20

Οπότε αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όσοι οροθετικοί είναι σε αντιρετροϊκή ή/και σε άλλη θεραπεία για άλλη ασθένεια, μπορούν να συνεχίσουν να έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη για αυτές -και μόνο- τις παθήσεις έως την ίασή τους; (Στην περίπτωση του HIV εφ' όρου ζωής;) Το ρωτάω αυτό γιατί στην ΜΕΛ που με παρακολουθούν ελέγχουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα το βιβλιάριο υγείας και κρατάνε αρχείο για την περίοδο που με καλύπτει η ασφάλεια του ΙΚΑ ενώ ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε ότι όταν λήξει η κάλυψη του ΙΚΑ θα πρέπει να βγάλω βιβλιάριο απορίας για να συνεχίσω να έχω κάλυψη της αντιρετροϊκής αγωγής.

Άβαταρ μέλους
niceguy

Δημοσίευση από niceguy » 12 Δεκ 2012, 23:52

Μπορείς να πας στο ΙΚΑ με πιστοποίηση στης ΜΕΛ και να ανανεώνεις το βιβλιάριο σου για συνεχιζόμενη θεραπεία. Το έχω κάνει μια φορά.
He feels that my sentimental side should be held with kid's gloves.

catman

Δημοσίευση από catman » 15 Οκτ 2013, 01:13

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΡΓΗΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΠΑ (ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΦΩΝΑΞΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ. ΖΗΤΗΣΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΑΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΑ), ΚΑΙ ΕΛΗΓΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΔΕΚ.13 ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΑΔΙΑΣΑΝΕ ΕΝΑ ''Σ Υ Ν Δ Ρ Ο Μ Ο Ε Π Ι Κ Τ.... Α Ν Ο Σ... Α Ν Ε Π Α Ρ Κ.... '' ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΕΣΕΙΣ ΚΑΛΑ?
ΠΕΡΑΣΑ ΚΕΠΑ ΣΤΙΣ 4.10 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΦΑΣΗ. ( ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΕ 1100CD4....).(ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ? ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΑ 146).
CATMAN

maximiliano

Δημοσίευση από maximiliano » 01 Μάιος 2014, 03:31

Εμένα μου είπαν από τη ΜΕΛ Θεσσαλονίκης ότι σε περίπτωση που είμαι ανασφάλιστος στο μέλλον (τώρα έχω βιβλιάριο απορίας) για οποιονδήποτε λόγο, προβλέπεται να κάνω μια αίτηση ώστε ο διευθυντής του νοσοκομείου να μου επιτρέψει "κατά την κρίση του" την συνέχιση της χορήγησης των φαρμάκων μου. Φυσικά είναι τυπικό το θέμα - όχι πως θα αρνιόταν δηλαδή ο διευθυντής.

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 01 Μάιος 2014, 08:03

Ναι,ετσι γινεται στην Θεσσαλονικη.Η αιτηση που λες περναει απο το ΔΣ του ΑΗΕΠΑ,που αποφασιζει γι αυτες τις περιπτωσεις την συνεχιση της θεραπειας (αντιρετροικα). Στην μοναδα φυσικα σου λενε, αν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο προνοιας να το κανεις,ωστε και τα φαρμακα να μην "χρεωνονται" στο νοσοκομειο,αλλα στην προνοια.Και επισης αλλος ενας σοβαρος λογος ναχεις ωποσδηποτε βιβλιαριο,εστω και της προνοιας,ειναι οτι αν χρειαστει να νοσηλευτεις τοτε δεν πληρωνεις τιποτα σςτο νοσοκομειο.Αν δεν εχεις,νομιζω οτι πληρωνεις την νοσηλεια απο την τσεπη σου :!: :!: :!:

maximiliano

Δημοσίευση από maximiliano » 01 Μάιος 2014, 13:46

Nikolas έγραψε:Ναι,ετσι γινεται στην Θεσσαλονικη.Η αιτηση που λες περναει απο το ΔΣ του ΑΗΕΠΑ,που αποφασιζει γι αυτες τις περιπτωσεις την συνεχιση της θεραπειας (αντιρετροικα). Στην μοναδα φυσικα σου λενε, αν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο προνοιας να το κανεις,ωστε και τα φαρμακα να μην "χρεωνονται" στο νοσοκομειο,αλλα στην προνοια.Και επισης αλλος ενας σοβαρος λογος ναχεις ωποσδηποτε βιβλιαριο,εστω και της προνοιας,ειναι οτι αν χρειαστει να νοσηλευτεις τοτε δεν πληρωνεις τιποτα σςτο νοσοκομειο.Αν δεν εχεις,νομιζω οτι πληρωνεις την νοσηλεια απο την τσεπη σου :!: :!: :!:
Ναι, και η ταρίφα είναι 200 τη βραδιά!

Απάντηση