Μία τεράστια βοήθεια!!!

Πληροφορίες για τις κοινωνικές παροχές που δικαιουνται οι οροθετικοί, διαδικασίες , δικαιολογητικά

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
SpyrosFgs

Μία τεράστια βοήθεια!!!

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 13 Σεπ 2013, 02:41

Καλησπέρα σας παιδιά. Σκέφτηκα να κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ. Να αναφέρω πως είμαι 21 χρονών και έχω 67% αναπηρία στα κάτω άκρα και η απόφαση ισχύει μέχρι 31/10/2017 όπου και θα περάσω ξανά απο υγειονομική επιτροπή. Έχω ένα αυτοκίνητο όχι όμως αναπηρικό και είναι στο όνομα του πατέρα μου γιατί θα πληρώναμε πολύ περισσότερα στην ασφάλεια (το επασφάλιστρο).

Στα λίγα που διάβασα, είδα πως μπορώ με κάποιο τρόπο να μην πληρώνω τέλη κυκλοφορίας και να μην πληρώνω διόδια (με μπλε καρτα;). Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται να κάνω αναλυτικά; (ακόμα και αν δεν γίνεται στην παρούσα κατάσταση και χρειστεί να γράψουμε το αυτοκίνητο στο όνομά μου ή να το κάνουμε αναπηρικό).

Επίσης τι άλλο θα μπορούσα να κάνω έτσι ώστε να γλυτώσω κάποια λεφτά από την καθημερινότητά μου; Για παράδειγμα έχω ήδη "σώσει" μερικά λεφτά από το κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Έχω ακούσει και για μισά εισητήρια στα ΚΤΕΛ κλπ. Σας παρακαλώ βοηθήστε με κάνοντας μία "σούμα" εδώ, δίνοντας αναλυτικές πληροφορίες για όλα όσα είπα και όσα περισσότερα ξέρετε.

Επίσης καλό θα ήταν να ξέρω αν γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνω το αυτκίνητό μου αναπηρικό. Το ξέρω πως αυτό το φόρουμ είναι περισσότερο για άτομα με HIV αλλά στο disabled.gr που έγραψα, δεν με βοήθησαν καθόλου και δεν ξέρω άλλο φόρουμ για άτομα με αναπηρία. Ξέρω όμως πως σε αυτό υπάρχουν αρκετά ψαγμένα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν βρίσκοντας τις πληροφορίες που χρειάζομαι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη που θα κουράσω όσους ασχοληθούν γι' αυτήν την τεράστια απάντηση.

kritikos83

Re: Μία τεράστια βοήθεια!!!

Δημοσίευση από kritikos83 » 10 Οκτ 2013, 08:12

το είχα ψάξει κι εγώ αυτό αλλά δεν έβγαλα άκρη. Θα πρέπει να μιλήσεις με τη ΔΟΥ σου.
Αλλά και πάλι, είτε ειςαι είτε δεν είςαι ΑμεΑ, το να πάρεις το αυτοκίνητο στο ονομά σου θα πρέπει να προκύπτει από εισόδημα (τα αυτοκίνητα έχουν τεκμήρια). Οπότε χρειάζεσαι και λογιστή.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με μια απλή απόφαση δημοτικού συμβουλίου παιρνεις θέση στάθμευσης

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 25 Οκτ 2013, 11:53

Απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας για ΑμεΑ με πιστοποίηση απο τα ΚΕΠΑ

Ηλεκτρονικά από το σύστημα ελέγχου πιστοποιήσης από τα ΚΕΠΑ του ΙΚΑ, θα ελέγχονται από τις ΔΟΥ οι ΑμεΑ ωστε να πάρουν απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας και από τα τέλη ταξινόμησης

Συγκεκριμένα με κοινή υπουργική απόφαση διευκρινίζεται ότι για να λάβουν απαλλαγή οι ΑμεΑ από τα τέλη κυκλοφορίας και τα τέλη ταξινόμησης δεν χρειάζεται να προσκομίσουν τις γνωματεύσεις Πιστοποίησης Αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ.

Συγκεκριμένα η διαδικασία ιατρικής εξέτασης από τα ΚΕΠΑ για τη χορήγηση απαλλαγής από τα τέλη κυκλοφορίας και τα τέλη ταξινόμησης αυτοκινήτου είναι η κάτωθι:

Η ιατρική εξέταση των ενδιαφερομένων ατόμων με αναπηρίες, προκειμένου να αιτηθούν κατά περίπτωση την απαλλαγή από το τέλος ταξινόμησης και από τα τέλη κυκλοφορίας γίνεται από τα ΚΕΠΑ.
Η παραπομπή των ενδιαφερομένων στα ΚΕΠΑ γίνεται είτε από ιδιώτη/ες ιατρό/ούς είτε από ιατρό/ούς του ΕΟΠΠΥ, με βάση τα έντυπα παραπομπής
Η εκάστοτε αρμόδια τριμελής επιτροπή του ΚΕΠΑ με βάση το υποβληθέν σε αυτή έντυπο παραπομπής προβαίνει στην αυτοπρόσωπη εξέταση του ενδιαφερομένου, λαμβάνοντας υπόψη της όλες τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ορίζονται για την αντιστοίχιση των παθήσεων με τις παθήσεις και τα ποσοστά αναπηρίας του Ενιαίου Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας (Ε.Π.Π.Π.Α.).
Η ανωτέρω αρμόδια επιτροπή του ΚΕΠΑ αποφαίνεται για την υπαγωγή του ενδιαφερομένου σε μια από τις κατηγορίες παθήσεων με την έκδοση ιατρικής βεβαίωσης.
Έλεγχος των αποφάσεων του ΚΕΠΑ από τις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών Οι αρμόδιες για τη χορήγηση των απαλλαγών από τα τέλη κυκλοφορίας και τέλη ταξινόμησης , υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών ελέγχουν τις γνωματεύσεις των ΚΕΠΑ, μέσω ανάκτησης αυτών απευθείας από το μηχανογραφικό σύστημα ΟΠΣ−ΙΚΑ−ΕΤΑΜ, μετά την οριστικοποίησή τους

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 25 Οκτ 2013, 12:03

Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μονο το ποσοστο αναπηριας το κριτηριο για την απαλλαγη? και θα παιρνεται υπ οψιν και το ειδος της παθησης για το οποιο δοθηκε το ποσοστο αναπηριας?

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 25 Οκτ 2013, 15:46

nikos1967 έγραψε:Απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας για ΑμεΑ με πιστοποίηση απο τα ΚΕΠΑ

Ηλεκτρονικά από το σύστημα ελέγχου πιστοποιήσης από τα ΚΕΠΑ του ΙΚΑ, θα ελέγχονται από τις ΔΟΥ οι ΑμεΑ ωστε να πάρουν απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας και από τα τέλη ταξινόμησης

Συγκεκριμένα με κοινή υπουργική απόφαση διευκρινίζεται ότι για να λάβουν απαλλαγή οι ΑμεΑ από τα τέλη κυκλοφορίας και τα τέλη ταξινόμησης δεν χρειάζεται να προσκομίσουν τις γνωματεύσεις Πιστοποίησης Αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ.

Συγκεκριμένα η διαδικασία ιατρικής εξέτασης από τα ΚΕΠΑ για τη χορήγηση απαλλαγής από τα τέλη κυκλοφορίας και τα τέλη ταξινόμησης αυτοκινήτου είναι η κάτωθι:

Η ιατρική εξέταση των ενδιαφερομένων ατόμων με αναπηρίες, προκειμένου να αιτηθούν κατά περίπτωση την απαλλαγή από το τέλος ταξινόμησης και από τα τέλη κυκλοφορίας γίνεται από τα ΚΕΠΑ.
Η παραπομπή των ενδιαφερομένων στα ΚΕΠΑ γίνεται είτε από ιδιώτη/ες ιατρό/ούς είτε από ιατρό/ούς του ΕΟΠΠΥ, με βάση τα έντυπα παραπομπής
Η εκάστοτε αρμόδια τριμελής επιτροπή του ΚΕΠΑ με βάση το υποβληθέν σε αυτή έντυπο παραπομπής προβαίνει στην αυτοπρόσωπη εξέταση του ενδιαφερομένου, λαμβάνοντας υπόψη της όλες τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ορίζονται για την αντιστοίχιση των παθήσεων με τις παθήσεις και τα ποσοστά αναπηρίας του Ενιαίου Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας (Ε.Π.Π.Π.Α.).
Η ανωτέρω αρμόδια επιτροπή του ΚΕΠΑ αποφαίνεται για την υπαγωγή του ενδιαφερομένου σε μια από τις κατηγορίες παθήσεων με την έκδοση ιατρικής βεβαίωσης.
Έλεγχος των αποφάσεων του ΚΕΠΑ από τις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών Οι αρμόδιες για τη χορήγηση των απαλλαγών από τα τέλη κυκλοφορίας και τέλη ταξινόμησης , υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών ελέγχουν τις γνωματεύσεις των ΚΕΠΑ, μέσω ανάκτησης αυτών απευθείας από το μηχανογραφικό σύστημα ΟΠΣ−ΙΚΑ−ΕΤΑΜ, μετά την οριστικοποίησή τους
Φίλε Νίκο εγώ πέρασα πολύ πρόσφατα από ΚΕΠΑ για πιστοποίηση αναπηρίας κάτω άκρων. Θα χρειαστεί δηλαδή να ξαναπεράσω; Επίσης, χρειάζεται το αυτοκίνητο να είναι αναπηρικό;

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 25 Οκτ 2013, 18:14

Δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις από ΚΕΠΑ μέχρι τη λήξη της απόφασης
Όσο για το άλλο που ρωτάς η ΚΥΑ γράφει για απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας για ΑμεΑ με πιστοποίηση από τα ΚΕΠΑ δεν αναφέρει για αναπηρικό αυτοκίνητο

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 25 Οκτ 2013, 19:11

Α πολύ ωραία λοιπόν. Σε ευχαριστώ πολύ.

ixnilatis

Δημοσίευση από ixnilatis » 26 Οκτ 2013, 01:59

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι, η οδηγία αυτή είναι έτσι γενική και αόριστη?
Όποιος έχει πιστοποίηση αναπηρίας γενικώς και αορίστως δικαιούται την διευκόλυνση της απαλλαγής?
Δεν απαιτείτε στη συγκεκριμένη περίπτωση ποσοστό αναπηρίας 50% 67% 80%?
Δεν αντέχω άλλο αυτούς που αποφασίζουν πριν από μένα για μένα.
Να φύγουνε να πάνε αλλού

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 26 Οκτ 2013, 06:51

Η ΚΥΑ αυτή αναφέρεται στη διαδικασία μόνο ότι για να λάβεις την παροχή αυτή θα πρέπει να περάσεις από ΚΕΠΑ
Δεν αλλάζει τίποτα όσο αφορά το ποσοστό αναπηρίας που παραμένει το ίδιο
Το ΙΚΑ δημιούργησε ηλεκτρονική βάσει δεδομένων οπότε τα στοιχεία οι υπηρεσίες θα τα παίρνουν από εκεί

Ηλεκτρονικά από το σύστημα ελέγχου πιστοποίησης από τα ΚΕΠΑ του ΙΚΑ, θα ελέγχονται από τις ΔΟΥ οι ΑμεΑ ώστε να πάρουν απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας και από τα τέλη ταξινόμησης

ixnilatis

Δημοσίευση από ixnilatis » 30 Οκτ 2013, 10:50

Άρα υποθέτω ότι μαζί με την επιβεβαίωση από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΙΚΑ ότι ο ενδιαφερόμενος έχει περάσει ΚΕΠΑ και έχει χαρακτηρισθεί Αμεα, θα πρέπει να του έχει δοθεί και ένα συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας, για να ισχύει η απαλλαγή, η κάνω κάπου λάθος?
Και αν υπάρχει κάποιο ποσοστό που απαιτείται, ξέρουμε ποιο είναι αυτό?
Να φύγουνε να πάνε αλλού

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 30 Οκτ 2013, 11:12

Έτσι ακριβώς όπως τα λες
Αν και δεν το γνωρίζω σίγουρα να σου πω φαντάζομαι από 67% και άνω

ixnilatis

Δημοσίευση από ixnilatis » 30 Οκτ 2013, 15:14

Λοιπόν το διευκρίνισα, (δουλεία δεν είχε ο διάβολος) η συγκεκριμένη παροχή αφορά κυρίως κινητικές αναπηρίες.

1)όσους έχουν πλήρη παράλυση άνω η κάτω άκρων

2)όσους εμφανίζουν σοβαρή κινητική αναπηρία
α) του ενός η και των δυο κάτω άκρων σε ποσοστό όχι μικρότερο του 67%
β)του ενός η και των δυο κάτω άκρων με συμμετοχή κινητικής αναπηρίας του ενός η και των δυο άνω άκρων σε ποσοστό αναπηρίας όχι μικρότερο του 67% από το οποίο 40% τουλάχιστον από το ένα κάτω άκρο.

3) Όσοι έχουν ολική τύφλωση και από τους δυο οφθαλμούς με ποσοστό αναπηρίας 100%

4)όσοι είναι νοητικά καθυστερημένοι με δείκτη νοημοσύνης κάτω του 40% η
α) πάσχουν από αυτισμο, εφόσον αυτός συνοδεύετε από επιληπτικές κρίσεις, η πνευματική καθυστέρηση, η οργανικό ψυχοσυνδρομο. Οι οποίοι εξαιτίας των παθήσεων αυτών έχουν καταστεί ανάπηροι με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, είναι ανίκανοι προς εργασία και έχουν ανάγκη βοηθείας

5) Όσοι πάσχουν από μεσογειακή αναιμία

6) Όσοι πάσχουν από δρεπανοκυτταρική η μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία

7) Όσοι πάσχουν από συγγενή αιμορραγικοί διάθεση (αιμορροφιλία)

8) Όσοι πάσχουν από νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου η
α) έχουν υποβληθεί σε μεταμόσχευση νεφρού
Να φύγουνε να πάνε αλλού

Απάντηση