Αλλαγή τομέα

Πληροφορίες για τις κοινωνικές παροχές που δικαιουνται οι οροθετικοί, διαδικασίες , δικαιολογητικά

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Nikolas

Re: Αλλαγή τομέα

Δημοσίευση από Nikolas » 26 Ιαν 2014, 18:33

Εκεινο που δεν καταλαβες kritikοs83 ειναι οτι εγω απαντησα στον USANGEL.Αν εσυ εχεις χαρτι απο ΚΕΠΑ σε ισχυ μπορεις να κανεις οποια αλλαγη θελεις.Επειδη ομως ο USANGEL πιθανοτατα ειναι παλιος οροθετικος (το συναγω απο τις αναρτησεις του) και δεν εχει χαρτι απο ΚΕΠΑ, η καινουργια προνοια που θα παει, πιθανοτατα θα του ζητησει να περασει απο ΚΕΠΑ.Αυτο γινεται εδω στην Θεσσαλονικη. Οποτε δεν γενικευω εγω,πιθανον εσυ δεν ξερεις οτι υπαρχουν οι πριν το 2011 οροθετικοι που περνουν επιδομα (ακομη) χωρις να εχουν περασει ΚΕΠΑ και οι μετα το 2011 που απαραιτητη προυποθεση ειναι ναχουν περασει ΚΕΠΑ και ναχουν παρει ποσοστο αναπηριας 50%.

kritikos83

Δημοσίευση από kritikos83 » 28 Ιαν 2014, 06:40

Nikolas έγραψε:Εκεινο που δεν καταλαβες kritikοs83 ειναι οτι εγω απαντησα στον USANGEL.Αν εσυ εχεις χαρτι απο ΚΕΠΑ σε ισχυ μπορεις να κανεις οποια αλλαγη θελεις.Επειδη ομως ο USANGEL πιθανοτατα ειναι παλιος οροθετικος (το συναγω απο τις αναρτησεις του) και δεν εχει χαρτι απο ΚΕΠΑ, η καινουργια προνοια που θα παει, πιθανοτατα θα του ζητησει να περασει απο ΚΕΠΑ.Αυτο γινεται εδω στην Θεσσαλονικη. Οποτε δεν γενικευω εγω,πιθανον εσυ δεν ξερεις οτι υπαρχουν οι πριν το 2011 οροθετικοι που περνουν επιδομα (ακομη) χωρις να εχουν περασει ΚΕΠΑ και οι μετα το 2011 που απαραιτητη προυποθεση ειναι ναχουν περασει ΚΕΠΑ και ναχουν παρει ποσοστο αναπηριας 50%.
οκ
εγώ το κατάλαβα.
Αν δεις όμως το πρώτο ποστ που έγραψες ήταν εντελώς μονολεκτικό, χωρίς να διαχωρίζεις τις περιπτώσεις

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 28 Ιαν 2014, 08:19

Το πρωτο post που εγραψα αφορουσε μονο τον USANGEL που δεν ειναι στην ιδια περιπτωση με σενα.Δεν ηταν καθολου γενικο.Ηταν μονο για την περιπτωση του και γι αυτο η προτροπη ηταν σε ενικο προσωπο.

hiv.thetikos

Δημοσίευση από hiv.thetikos » 10 Σεπ 2014, 21:54

Να ρωτήσω κάτι? Παίρνω το επίδομα από τον δήμο Αγία Παρασκευής, όπου έκανα και απογραφή τον Ιούνιο 2014.
Αν μετακομίσω στην περιοχή Μεταμόρφωση, σε ποιον δήμο ανήκει? Αν είναι σε κάποιον άλλο δήμο έκτος Αγ. Παρ. θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μόλις καταθέσω την νεα μου διεύθυνση? Πρέπει να περάσω από επιτροπή στο νέο δήμο αν πρέπει να αλλάξω? Έχει κανείς εμπειρία? (παίρνω το κανονικό επίδομα χωρίς αναπηρία η ποσοστό αναπηρίας, και έχω αποφάση από της παλιές νομαρχιακές επιτροπές που έδιναν αορίστου χρόνου).

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 10 Σεπ 2014, 22:23

Αν η καινουργια σου διευθυνση ανηκει σε αλλη προνοια,τοτε ναι,θα σου ζητησουν να περασεις ΚΕΠΑ απο την στιγμη που δεν εχεις ξαναπερασει. Και υποψιν με την απογραφη υπηρξαν τετοια προβληματα,δηλαδη να δηλωσουν καινουργια διευθυνση στην απογραφη,που ανηκε σε αλλη προνοια με αποτελεσμα να εχουν μετα προβληματα.

hiv.thetikos

Δημοσίευση από hiv.thetikos » 11 Σεπ 2014, 20:40

Nikolas έγραψε:Αν η καινουργια σου διευθυνση ανηκει σε αλλη προνοια,τοτε ναι,θα σου ζητησουν να περασεις ΚΕΠΑ απο την στιγμη που δεν εχεις ξαναπερασει. Και υποψιν με την απογραφη υπηρξαν τετοια προβληματα,δηλαδη να δηλωσουν καινουργια διευθυνση στην απογραφη,που ανηκε σε αλλη προνοια με αποτελεσμα να εχουν μετα προβληματα.
Ξερει κανεις σε ποιον τομεα η περιοχη μεταμορφωση ανοικει?

hiv.thetikos

Δημοσίευση από hiv.thetikos » 11 Σεπ 2014, 21:19

Νομίζω το βρήκα.. Περιφερειακή Ενότητα Βόρειου Τομέα Αθηνών... οπότε λογικά και διεύθυνση να αλλάξω, εφόσον είναι ο ίδιος τομέας μια χαρά

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE% ... E%AE%CF%82

Απάντηση