Δικαιολογητικά

Πληροφορίες για τις κοινωνικές παροχές που δικαιουνται οι οροθετικοί, διαδικασίες , δικαιολογητικά

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
matis

Δικαιολογητικά

Δημοσίευση από matis » 23 Νοέμ 2015, 16:57

Έχω κάνει αίτηση δανειοδότησης (καταναλωτικού) για αγορά με δώσεις είμαι άνεργος τελευταία και μου ζητάνε βεβαίωση από την πρόνοια για να δουν από που προκύπτει το εισόδημα μου προκειμένου να εγκριθεί.
Επίσης ζητάνε αν υπάρχει κάποιο ειδοποιητήριο χαρτί που θα έπρεπε να έρχεται σαν μισθοδοσία ας πούμε αν και τους είπα ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!
καταλαβαίνει κανείς κάτι? έχει πάρει κανείς από εσάς κάποιο σχετικό χαρτί? πρέπει να πάω στην πρόνοια και τι να ζητήσω?
Επίσης το χαρτί που θα πάρω υποδεικνύει την ασθένεια?
παρεμπιπτόντως εγώ δεν έχω παραλάβει ούτε την πρώτη ειδοποίηση έγκρισης από την πρόνοια απλά μπήκαν τα πρώτα χρήματα στον λογαριασμό
Ευχαριστώ!
Matis

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Re: Δικαιολογητικά

Δημοσίευση από nikos1967 » 23 Νοέμ 2015, 18:05

Μπορούν να σου δώσουν από την πρόνοια ένα χαρτί με τα ποσά που σου έχουν δώσει μέχρι σήμερα
Λογικά δεν αναφέρει aids αλλά συγγενή αιμολυτική αναιμία ή αιμορραγική διάθεση
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις
Όλα τα γραφεία πρόνοιας δεν λειτουργούν το ίδιο
Μπορείς να τους ζητήσεις να μην αναγράφεται

matis

Δημοσίευση από matis » 23 Νοέμ 2015, 18:46

τα ποσά που λαμβάνω φαίνονται και στη κίνηση του λογαριασμού τραπέζης και μάλιστα φαίνεται και ο καταθέτης (δήμος Θεσσαλονίκης) εκείνο που ζητάω εγώ είναι αρχικά η απόφαση έγκριση για το επίδομα και κάποιο χαρτί που να αναγράφει γιατί περνώ αυτό το επίδομα πχ (επίδομα αναπηρίας) η ότι τέλος πάντων ορίσουν σαν αιτιολογία και μέχρι πότε υποθέτω δλδ, πως αυτό ζητάνε από την τράπεζα! επειδή όμως φαίνεται καταθέτης ο δήμος Θεσσαλονίκης μήπως δεν το εκδίδει η πρόνοια αυτό το χαρτί αλλά ο δήμος?
τέλος πάντων ας πούμε ότι πάω στην πρόνοια που πάω για να ζητήσω ένα τέτοιο χάρτη έχει μητρώο όπως το ΙΚΑ ας πούμε? τουλάχιστον να πάω να τους πω τι χρειάζομαι μήπως με κατατοπίσουν εκείνοι
Matis

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 23 Νοέμ 2015, 18:59

ρε φιλε για την τραπεζα το θες , οχι για την υπηρεσια στην οποια εργαζεσαι.
ζητα να γραφει πανω ''επιδομα για hiv/aids" και παρε την εκδικιση σου κοιτωντας στα ματια τον υπαλληλο την ωρα που θα του το δινεις.... δε θα σου δοθει αλλη τετοια ευκαιρια.
Άρης
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο,
αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του.

matis

Δημοσίευση από matis » 23 Νοέμ 2015, 19:06

aris_ έγραψε:ρε φιλε για την τραπεζα το θες , οχι για την υπηρεσια στην οποια εργαζεσαι.
ζητα να γραφει πανω ''επιδομα για hiv/aids" και παρε την εκδικιση σου κοιτωντας στα ματια τον υπαλληλο την ωρα που θα του το δινεις.... δε θα σου δοθει αλλη τετοια ευκαιρια.
αυτό είναι το λιγότερο που με νοιάζει να σε σίγουρος αν και θα περάσει πρώτα από τα χερια του πολίτη εκείνος θα τα δώσει μετά στην τράπεζα όλα t χαρτιά για έγκριση αλλα τέλος πάντων το στέλνω και εγώ με mail απευθείας στην τράπεζα τι χαρτιά ζητάω και από ποιον μπορεί να μου πεις? και άσε την εκδίκηση :-P
Matis

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 23 Νοέμ 2015, 19:27

matis έγραψε:
aris_ έγραψε:ρε φιλε για την τραπεζα το θες , οχι για την υπηρεσια στην οποια εργαζεσαι.
αυτό είναι το λιγότερο που με νοιάζει να σε σίγουρος αν και θα περάσει πρώτα από τα χερια του πολίτη εκείνος θα τα δώσει μετά στην τράπεζα όλα t χαρτιά για έγκριση αλλα τέλος πάντων το στέλνω και εγώ με mail απευθείας στην τράπεζα τι χαρτιά ζητάω και από ποιον μπορεί να μου πεις? και άσε την εκδίκηση :-P

στην διευθυνση Προνοιας του Δημου που υπαγεσαι. με αιτηση σου ζητας βεβαιωση για το επιδομα που που παιρνεις και τους ζητας να αναγραφεται απο ποτε μεχρι ποτε το παιρνεις ,τι ποσο σου καταβαλλεται μηναιως , και για που θα χρησιμοποιεισεις την βεβαιωση. τα υπολοιπα ειναι δικια τους δουλεια.
Άρης
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο,
αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του.

dimitris38

Δημοσίευση από dimitris38 » 24 Νοέμ 2015, 21:05

πηγαινε στην προνοια και ζητα να σου δωσουν της κινησης του επιδοματος. εσυ θα ζητησες να μην σου ερχετε το χαρτι αυτο. γιατι και εγω ζητησα να μην μου το στελνουν στο σπιτι. και μου ειχε πει ο μπαρμπας να πηγαινω απο κει να το παιρνω

matis

Δημοσίευση από matis » 24 Νοέμ 2015, 22:15

Τελικά...!
Όσο αναφορά την απόφαση εκδίδεται μια φόρα και δεν επανεκδίδεται ούτε μπορείς να πάρεις αντίγραφο αν και δεν την έλαβα ποτέ την απόφαση μου δεν γινόταν τίποτα άλλο ως προς αυτό!
τώρα να διευκρινίσω πως για οτιδήποτε χρειαστεί οποιοσδήποτε από την πρόνοια σχετικά με το επίδομα του δεν περιμένει στον κισσέ με τους υπολοίπους! στήθηκα και εγώ και ο μαλάκας του κισσέ άρχισε να κάνει ερωτήσεις και μάλιστα παρουσία κοινού που με φέραν σε δύσκολη θέση! το προσπερνάω αυτό! στον κισσέ δεν εξυπηρετούμαστε εμείς δεν ξέρω πως είναι στης άλλες πρόνοιες τουλάχιστον στην πρόνοια Θεσσαλονίκης ανεβαίνεις στον 6ο όροφο στο γραφείο πρόνοιας αιματολογικών νοσημάτων εκεί ακριβώς που καταθέτουμε και τα χαρτιά μας όταν πάμε πρώτη φορά για το επίδομα εκεί εξηγείς τι θέλεις και σε βοηθάνε στην δική μου περίπτωση τελικά πείρα όντως μια βεβαίωση ότι...
(όπως προκύπτει από τα τηρούμενα μητρώα από την υπηρεσία μας βεβαιώνεται ότι ο τάδε επιδοτείται από το τάδε πρόγραμμα νοσημάτων ( συνεννοείσαι τι νόσημα θα γράψει) και με την τάδε αναγνωριστική μας απόφαση με το ποσό των 697 euro μηνιαίος από τότε μέχρι τότε και χορηγείται προς κάθε νόμιμη χρήση )
αυτό στο δίνει και σε στέλνει στον πρώτο όροφο στην προισταμενη του τμήματος στο σφραγίζει για να έχει ισχύ και τέλος
να πω επίσης πως η συγκεκριμένη βεβαίωση σύμφωνα με τα λεγόμενα τους έχει την ίδια ισχύ με την απόφαση!
την απόφαση όμως δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις απλούστατα γιατί είναι προσωπικό δεδομένο άρα πρέπει να την κρατήσεις στην κατοχή σου και ενδεχομένως μια φωτοτυπία αυτής δεν έχει καμία ισχύ χωρίς πρότυπη σφραγίδα από την υπηρεσία
αυτά ευχαριστώ!
Matis

dimitris38

Δημοσίευση από dimitris38 » 26 Νοέμ 2015, 01:03

matis έγραψε:Τελικά...!
Όσο αναφορά την απόφαση εκδίδεται μια φόρα και δεν επανεκδίδεται ούτε μπορείς να πάρεις αντίγραφο αν και δεν την έλαβα ποτέ την απόφαση μου δεν γινόταν τίποτα άλλο ως προς αυτό!
τώρα να διευκρινίσω πως για οτιδήποτε χρειαστεί οποιοσδήποτε από την πρόνοια σχετικά με το επίδομα του δεν περιμένει στον κισσέ με τους υπολοίπους! στήθηκα και εγώ και ο μαλάκας του κισσέ άρχισε να κάνει ερωτήσεις και μάλιστα παρουσία κοινού που με φέραν σε δύσκολη θέση! το προσπερνάω αυτό! στον κισσέ δεν εξυπηρετούμαστε εμείς δεν ξέρω πως είναι στης άλλες πρόνοιες τουλάχιστον στην πρόνοια Θεσσαλονίκης ανεβαίνεις στον 6ο όροφο στο γραφείο πρόνοιας αιματολογικών νοσημάτων εκεί ακριβώς που καταθέτουμε και τα χαρτιά μας όταν πάμε πρώτη φορά για το επίδομα εκεί εξηγείς τι θέλεις και σε βοηθάνε στην δική μου περίπτωση τελικά πείρα όντως μια βεβαίωση ότι...
(όπως προκύπτει από τα τηρούμενα μητρώα από την υπηρεσία μας βεβαιώνεται ότι ο τάδε επιδοτείται από το τάδε πρόγραμμα νοσημάτων ( συνεννοείσαι τι νόσημα θα γράψει) και με την τάδε αναγνωριστική μας απόφαση με το ποσό των 697 euro μηνιαίος από τότε μέχρι τότε και χορηγείται προς κάθε νόμιμη χρήση )
αυτό στο δίνει και σε στέλνει στον πρώτο όροφο στην προισταμενη του τμήματος στο σφραγίζει για να έχει ισχύ και τέλος
να πω επίσης πως η συγκεκριμένη βεβαίωση σύμφωνα με τα λεγόμενα τους έχει την ίδια ισχύ με την απόφαση!
την απόφαση όμως δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις απλούστατα γιατί είναι προσωπικό δεδομένο άρα πρέπει να την κρατήσεις στην κατοχή σου και ενδεχομένως μια φωτοτυπία αυτής δεν έχει καμία ισχύ χωρίς πρότυπη σφραγίδα από την υπηρεσία
αυτά ευχαριστώ!
οταν ειπα μπαρμπα εννοωσα αυτον στον 6ο αλλα δεν θυμομουν τον οροφο για να σου πω

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 26 Νοέμ 2015, 15:48

κ. Σουβατζης λεγεται ο υπαλληλος...αλλα ακουσα οτι αλλαξε και αυτος και βαλαν μια κυρια στην θεση του,που ηταν και παλια σε αυτο το ποστο (δεν ξερω ποια ακριβως...παντως σιγουρα οχι την κ.Γιαννακοπουλου που οτι καλο να πεις γι αυτην, θαναι πολυ λιγο...)

matis

Δημοσίευση από matis » 28 Νοέμ 2015, 01:25

Nikolas έγραψε:κ. Σουβατζης λεγεται ο υπαλληλος...αλλα ακουσα οτι αλλαξε και αυτος και βαλαν μια κυρια στην θεση του,που ηταν και παλια σε αυτο το ποστο (δεν ξερω ποια ακριβως...παντως σιγουρα οχι την κ.Γιαννακοπουλου που οτι καλο να πεις γι αυτην, θαναι πολυ λιγο...)
Κυριακίδου σχετικά νεαρή, ξανθιά, ευγενέστατη, εuφυέστατη , εξυπηρετικότατη!
Όπως και ο προηγούμενος θείος που ήταν εκεί!
Matis

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 28 Νοέμ 2015, 11:16

photo FB-Like_zps88d1085a.jpg
matis έγραψε:
Nikolas έγραψε:κ. Σουβατζης λεγεται ο υπαλληλος...αλλα ακουσα οτι αλλαξε και αυτος και βαλαν μια κυρια στην θεση του,που ηταν και παλια σε αυτο το ποστο (δεν ξερω ποια ακριβως...παντως σιγουρα οχι την κ.Γιαννακοπουλου που οτι καλο να πεις γι αυτην, θαναι πολυ λιγο...)
Κυριακίδου σχετικά νεαρή, ξανθιά, ευγενέστατη, εuφυέστατη , εξυπηρετικότατη!
Όπως και ο προηγούμενος θείος που ήταν εκεί!

thessboy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thessboy » 15 Απρ 2016, 00:34

Παιδιά καλησπέρα.
Επειδή πρέπει να περάσω από εκεί να πάρω την βεβαίωση αποδοχών έχει κανείς το τηλέφωνό τους να πάρω να ρωτήσω αν θ είναι εκεί την μεγάλη εβδομάδα ; με βολεύει να πάω μόνο μεγάλη δευτέρα και πρέπει να πάρω να κάνω μια ερώτηση για να είμαι σίγουρος. Μην πάω και άδικα.

Nikolas

Δημοσίευση από Nikolas » 16 Απρ 2016, 11:35

Δοκιμασε στο 2310 509035.
Αν και τοχω απο παλια αυτο το νρ νομιζω ισχυει ακομη.

Απάντηση