"Εγώ κι ο HIV" - Θεσσαλονικη 29 Σεπτεμβρίου 2012

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
ΙΑΠ

"Εγώ κι ο HIV" - Θεσσαλονικη 29 Σεπτεμβρίου 2012

Δημοσίευση από ΙΑΠ » 12 Σεπ 2012, 16:39

Στις 29 Σεπτεμβρίου στις 6 το απόγευμα στην αίθουσα του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης .στον πρώτο όροφο,που βρίσκεται στην Διαγωνιο
(Τσιμισκη και Παυλου Μελα ) θα γινει το "Εγώ κι ο HIV".

Τα θεματα του και αυτη την φορα ιδιαιτερα ενδιαφεροντα και επικαιρα.

Απο αυριο στα εξωτερικα ιατρεια μέλη της Θετικης Φωνης Θεσσαλονικης θα ενημερώνουν τους οροθετικούς της ΜΕΛ.

Σας προσκαλούμε και σας περιμένουμε ολους για ενημερωση ,γνωριμια ,ανταλλαγη αποψεων.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ....

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 13 Σεπ 2012, 11:35

Εικόνα

ΙΑΠ

Δημοσίευση από ΙΑΠ » 24 Σεπ 2012, 23:01

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ Ο HIV

Ενα απ τα θεματα που θα μας απασχολεισουν το Σαβατο. Για οσους πιστευουν οτι ειναι θεμα γενικο και δεν μας αφορα, εχω να πω μοναχα τουτο....Στην μια και μοναδικη ΜΕΛ δεν εχουν ουτε τα στοιχειωδη πλεον για να γινουν σωστες εξετασεις .Ειναι τετοια η ελλειψη που φτανει ως το γεγονος να μην υπαρχουν σεντονια και κουβερτες....
Ας βρεθουμε ολοι μαζι να δουμε και να σχεδιασουμε το τι θα γινει κατω απο το πρισμα της κρισης...ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΥΣΗΧΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 28 Σεπ 2012, 18:54

καλή επιτυχία παιδιά περιμένουμε νέα από την συνάντηση

michail

Δημοσίευση από michail » 28 Σεπ 2012, 22:52

Καλή επιτυχία!!! Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί.....

Άβαταρ μέλους
rainbow

Δημοσίευση από rainbow » 30 Σεπ 2012, 21:13

Ήμασταν εμείς και ήταν άλλη μια επιτυχημένη συνάντηση.

Bravo στα παιδιά της Θεσσαλονίκης. Έχουν γίνει μια πραγματικά γερή ομάδα... :wink:

ΙΑΠ

Δημοσίευση από ΙΑΠ » 03 Οκτ 2012, 00:00

rainbow έγραψε:Ήμασταν εμείς και ήταν άλλη μια επιτυχημένη συνάντηση.

Bravo στα παιδιά της Θεσσαλονίκης. Έχουν γίνει μια πραγματικά γερή ομάδα... :wink:

Άλλο μια συνάντηση "Εγώ και ο HIV" στη Θεσσαλονίκη είναι πραγματικότητα.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης το Σάββατο που μας πέρασε 29 Σεπτεμβρίου.

Η συνάντηση που είχε σαν θέματα την Έναρξη και τήρηση της θεραπείας, την διαδικασία των ΚΕΠΑ και τα ποσοστά αναπηρίας μαζί με το θέμα της οικονομικής κρίσης που πλήττει ιδιαίτερα το χώρο των χρονίως νοσούντων, όπως είναι οι οροθετικοί, λόγω και της ακύρωσης από μεριάς του ΑΧΕΠΑ της συμμετοχής γιατρού επικεντρώθηκε στα πολλά προβλήματα που συνεπάγεται η διαδικασία των ΚΕΠΑ, όπως αυτή εφαρμόζεται στην Θεσσαλονίκη,

Η παρουσίαση του θέματος από την Άννα Καβούρη του "Κέντρου Ζωής", που συμμετείχε στην διοργάνωση, στάθηκε αφορμή για έναν πλούσιο διάλογο που μας έδωσε την ευκαιρία να μάθουμε για καινούργιες δυσκολίες, αυθαιρεσίες και παραλογισμούς που συμβαίνουν στα ΚΕΠΑ της Θεσσαλονίκης και της Βόρειας Ελλάδας.
Οι παραλογισμοί αυτοί συνεχίζονται με την αυθαιρεσία της Πρόνοιας, που αρνείται να παραλάβει αιτήσεις από νέους οροθετικούς αν έχουν λάβει ποσοστό αναπηρίας μικρότερο του 67%.
Όλα αυτά σε συνάρτηση με μια ΜΕΛ που "στενάζει" από τους 1000 και πάνω οροθετικούς κάνουν τους οροθετικούς της Θεσσαλονίκης όλο και πιο αποφασιστικά να αψηφούν το στίγμα, το φόβο και την απομόνωση και να ενώνονται μαζί μας στη διεκδίκηση των ζωτικής σημασίας αιτημάτων μας.

Στην όλο και αυξανόμενη συμμετοχή και δραστηριοποίηση των οροθετικών της Θεσσαλονίκης, ιδιαίτερο ρόλο παίζει η συστηματική, στοχευμένη και με αποτελέσματα δουλειά της ομάδας Θεσσαλονίκης της Θετικής Φωνής

dimos30

Δημοσίευση από dimos30 » 03 Οκτ 2012, 23:18

Γιαννη πολυ καλα τα λες,αν θελησετε καποια στιγμη να πατε στην προνοια για το συγκεκριμενο θεμα ειμαι στην διαθεση σας να ερθω μαζι σας ως παραδειγμα και ως οτιδηποτε αλλο και με τα χαρτια που χρειαζεται για την αιτηση.

Απάντηση