Απαλλαγή διοδίων

Πληροφορίες για τις κοινωνικές παροχές που δικαιουνται οι οροθετικοί, διαδικασίες , δικαιολογητικά

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
SpyrosFgs

Απαλλαγή διοδίων

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 24 Σεπ 2017, 01:27

Καλησπέρα σας. Έχω 67% αναπηρία κάτω άκρων και αυτοκίνητο στο όνομά μου. Υπάρχει κάποια διαδικασία την οποία πρέπει να κάνω έτσι ώστε να έχω ελεύθερη διέλευση από σταθμούς διοδίων κυρίως της Ολυμπίας οδού αλλά και άλλων;;;

AntonisP

Re: Απαλλαγή διοδίων

Δημοσίευση από AntonisP » 07 Οκτ 2017, 01:05

Δεν το γνωρίζω, νομίζω το καλύτερο θα ήταν να απευθύνεις το ερώτημα στην εταιρεία που διαχειρίζεται τα διόδια. Και αν σου απαντήσουν, πες το και σε εμάς.

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 07 Οκτ 2017, 09:31

θέλω να αγιασω και δε μ αφηνουν τα διαολια....
Αφου εχεις αυτοκινητο και χρησιμοποιεις την εθνικη οδο εσυ γιατι δεν πρεπει να πληρωνεις και οι υπολοιποι να πληρωνουν;
Οι κοινωνικες παροχες φιλε ειναι για να αναπληρωσουν αυτα που μας στερησε η αναπηρια , οχι για να ειμαστε μαγκες εναντι των αλλων...ετσι νομιζω εγω
Άρης
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο,
αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του.

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 10 Οκτ 2017, 19:45

aris_ έγραψε:
07 Οκτ 2017, 09:31
Αφου εχεις αυτοκινητο και χρησιμοποιεις την εθνικη οδο εσυ γιατι δεν πρεπει να πληρωνεις και οι υπολοιποι να πληρωνουν;
Οι κοινωνικες παροχες φιλε ειναι για να αναπληρωσουν αυτα που μας στερησε η αναπηρια , οχι για να ειμαστε μαγκες εναντι των αλλων...ετσι νομιζω εγω
Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει το 5% για τριτοβάθμια εκπαίδευση. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει το κοινωνικό τιμολόγιο στη Δ.Ε.Η. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει η δωρεάν μετακίνηση των ΑΜΕΑ στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει και οικονομική βοήθεια από το κράτος. Με όλα τα παραπάνω δεν είσαι μάγκας έναντι των άλλων αλλά με το να μην πληρώνεις δόδια είσαι; Σε παρακαλώ...

Άβαταρ μέλους
mikro_paidi

Δημοσίευση από mikro_paidi » 04 Ιούλ 2018, 10:58

SpyrosFgs έγραψε:
10 Οκτ 2017, 19:45
aris_ έγραψε:
Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει το 5% για τριτοβάθμια εκπαίδευση. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει το κοινωνικό τιμολόγιο στη Δ.Ε.Η. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει η δωρεάν μετακίνηση των ΑΜΕΑ στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει και οικονομική βοήθεια από το κράτος. Με όλα τα παραπάνω δεν είσαι μάγκας έναντι των άλλων αλλά με το να μην πληρώνεις δόδια είσαι; Σε παρακαλώ...

aris_ μην εισαι τοσο κακια ρε φιλε, αν ειναι ετσι οπως τα λες, να πληρωνεις φορο εισοδηματος για το επιδομα που παιρνεις, ο υπολοιπος κοσμος γιατι να πληρωνει φορο εισοδηματος και συ να μη φορολογησε? και γιατι αφου παιρνεις επιδομα να σου δινουν εκπτωση 50% σε κτελ και τραινα, γιατι να σου δινουν καρτα απεριοριστων για τρολει λεωφορεια και μετρο? αφου σου δινουν λεφτα να πας να αγορασεις
Θελω να παω στο νεο μουσείο Ακρόπολης, δεν εχω παει ΑΚΟΜΗ...
περιμενω να βαλουν ταριχευμενη την σαπουτζακη διπλα στις καρυατιδες, και μετα!
Ιδια περιβολη και χτενισμα (κοτσιδα)... αλλα με το σχισιμο και μπουτι να φαινεται
-εν αντιθεση με τις υπολοιπες!

Άβαταρ μέλους
christos1976

Δημοσίευση από christos1976 » 04 Ιούλ 2018, 11:28

.... να βλέπω τα πονταρίσματα παρακαλώ ...... 😉😉😉😉😉
►Ευχαριστώ πολύ.
Φιλικά Χρήστος.►

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 04 Ιούλ 2018, 12:57

mikro_paidi έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 10:58
SpyrosFgs έγραψε:
aris_ έγραψε:

aris_ μην εισαι τοσο κακια ρε φιλε, αν ειναι ετσι οπως τα λες, να πληρωνεις φορο εισοδηματος για το επιδομα που παιρνεις, ο υπολοιπος κοσμος γιατι να πληρωνει φορο εισοδηματος και συ να μη φορολογησε? και γιατι αφου παιρνεις επιδομα να σου δινουν εκπτωση 50% σε κτελ και τραινα, γιατι να σου δινουν καρτα απεριοριστων για τρολει λεωφορεια και μετρο? αφου σου δινουν λεφτα να πας να αγορασεις
που την ειδες την κακια?
αυτα ολα που ανεφερες ειναι τα επιχειρηματα ολων αυτων που μας χαρακτηριζουν ως επιδοτουμενους πουστηδες...μακρυα απο μενα,
εγω ειπα οτι οι κοινωνικες παροχες υπαρχουν για να αναπληρωνουν αυτα που σου στερησε η αναπηρια..
και αν θες και κατι πολυ προσωπικο ευχαριστως τα ανταλλαζα με την ιαση απο τον ιο.
το σχολιο μου αφορουσε τον τυπο που εχει δικο του αυτοκινητο και λογω της αναπηριας του θελει να μην πληρωνει διοδια.
να εχει ας πουμε το mercedes 500 ( και πιθανον και με μειωμενα τελη) και να μην θελει να πληρωνει και διοδια?
ειναι το ιδιο?
Άρης

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 05 Ιούλ 2018, 23:29

aris_ έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 12:57
mikro_paidi έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 10:58
SpyrosFgs έγραψε:
aris_ έγραψε:

που την ειδες την κακια?
αυτα ολα που ανεφερες ειναι τα επιχειρηματα ολων αυτων που μας χαρακτηριζουν ως επιδοτουμενους πουστηδες...μακρυα απο μενα,
εγω ειπα οτι οι κοινωνικες παροχες υπαρχουν για να αναπληρωνουν αυτα που σου στερησε η αναπηρια..
και αν θες και κατι πολυ προσωπικο ευχαριστως τα ανταλλαζα με την ιαση απο τον ιο.
το σχολιο μου αφορουσε τον τυπο που εχει δικο του αυτοκινητο και λογω της αναπηριας του θελει να μην πληρωνει διοδια.
να εχει ας πουμε το mercedes 500 ( και πιθανον και με μειωμενα τελη) και να μην θελει να πληρωνει και διοδια?
ειναι το ιδιο?
Να σου απαντήσω πάλι γιατί στην αρχική μου απάντηση δεν το κατάλαβες. Την ίδια εκπαίδευση δεν έχουμε και με τα άλλα παιδιά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση; Γιατί λοιπόν εμείς να μπαίνουμε με το 5%; Το ίδιο ρεύμα δεν καίμε κι εμείς με τους μη ανάπηρους; Γιατί να έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο στην Δ.Ε.Η.; Τα ίδια Μ.Μ.Μ. δεν χρησιμοποιούμε κι εμείς; Γιατί να είναι δωρεάν; Γιατί να έχουμε οικονομική βοήθεια από το κράτος; Ξέρεις τι μου έχει στερήσει η αναπηρία; Εργασιακές ευκαιρίες. Αμέτρητες. Και το κράτος "αναπληρώνει" γι αυτές, δίνοντας κάποια βοηθήματα όπου μπορεί. Ένα από τα πολλά είναι και το να μην πληρώνουμε τέλη (προσωπικά στο 1.2άρι πούντο του 04 το οποίο έχω) και να μην πληρώνουμε διόδια αν έχουμε την κάρτα στάθμευσης ΑΜΕΑ (αυτός είναι ο τρόπος για να απαντηθεί και το ερώτημα που έθεσα ο ίδιος). Αλλά ξέρεις κάτι; Κι εγώ θα προτιμούσα να έχω φυσιολογικά πόδια και όχι κινητική αναπηρία κάτω άκρων της τάξης του 67% και να έχω περισσότερες πόρτες ανοιχτές στον τομέα της απασχόλησης, παρά όπως είμαι τώρα και να την ακούω και από πάνω από περίεργους σαν εσένα που ψάχνουν αντιπαραθέσεις. Έλα λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 06 Ιούλ 2018, 02:30

για να τελειωνω μια καλη με σενα ... μας ειπες παραξενους και οτι αλλο υπονοουσες ..δεν προκειται να ξαναασχοληθω μαζι σου..
τα αλλα παιδια που ανεφερες δεν εχουν hiv-aids ουτε διανοηθηκαν ποτε να θεσουν τερμα στη ζωη τους οταν καποια μικροβιολογος ελεγε "λυπαμαι για το αποτελεσμα"...επειδη ειναι οροθετικοι τους δινεται αυτο το ελαχιστο οχι γιατι τους το χρωσταγε κανενας.
τωρα για τα διοδια που σε καιει ...απο οτι ξερω τα διοδια ειναι ιδιωτικα... τραβα και χρησιμοποιησε την αναπηρια σου για να το διαπραγματευτεις..και αν το καταφερεισ μαγκια σου... αλλα εσυ θελεις το κρατος να σου πληρωνει το διαδιο, δηλαδη εκμεταλευομαι την αναπηρια μου για μια παροχη που θα την πληρωνετε ολοι... και αυτο τοσα χρονια "μαγκια" ηταν ..οχι οτι αλλαξε και τιποτε.
Άρης

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 06 Ιούλ 2018, 14:49

aris_ έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 02:30
για να τελειωνω μια καλη με σενα ... μας ειπες παραξενους και οτι αλλο υπονοουσες ..δεν προκειται να ξαναασχοληθω μαζι σου..
τα αλλα παιδια που ανεφερες δεν εχουν hiv-aids ουτε διανοηθηκαν ποτε να θεσουν τερμα στη ζωη τους οταν καποια μικροβιολογος ελεγε "λυπαμαι για το αποτελεσμα"...επειδη ειναι οροθετικοι τους δινεται αυτο το ελαχιστο οχι γιατι τους το χρωσταγε κανενας.
τωρα για τα διοδια που σε καιει ...απο οτι ξερω τα διοδια ειναι ιδιωτικα... τραβα και χρησιμοποιησε την αναπηρια σου για να το διαπραγματευτεις..και αν το καταφερεισ μαγκια σου... αλλα εσυ θελεις το κρατος να σου πληρωνει το διαδιο, δηλαδη εκμεταλευομαι την αναπηρια μου για μια παροχη που θα την πληρωνετε ολοι... και αυτο τοσα χρονια "μαγκια" ηταν ..οχι οτι αλλαξε και τιποτε.
Εσένα είπα παράξενο και δεν υπονοούσα τίποτα. Κανένας άλλος δεν διαφώνησε εκτός από εσένα που ψάχνεις να τσακωθείς. Το αν διανοήθηκε κάποιο παιδί με κινητική αναπηρία να θέσει τέρμα στη ζωή του 1ον ΝΤΡΟΠΗ σου που το αναφέρεις σαν παράδειγμα γιατί 2ον, δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του. Αν μεγάλωσε με μπούλινγκ στο δημοτικό από άτομα που τον έλεγαν κουτσοπόδαρο, αν δεν ήθελε να πάει για μπάνιο με τους φίλους του μετά τις εξετάσεις σε γυμνάσιο και λύκειο γιατί τα πόδια του ήταν παραμορφωμένα και ντρεπόταν γι αυτά, αν το κρατούσε μυστικό που τον βάραινε από την ημέρα που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα 26 χρόνια μετά. Αν του ήταν τέρμα δύσκολο να βρεθεί σε μία σχέση γιατί έχει καεί στο παρελθόν λόγο του θέματός του και δύσκολα βρίσκεις καλή ανοιχτόμυαλη κοπέλα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι έχει σκεφτεί ένα τέτοιο άτομο και πάλι ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ. Αν το μυαλό σου δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που σου είπα για τις δουλειές που έχουμε στερηθεί κλπ κλπ κλπ και γιατί είναι σωστό να παίρνουμε τέτοιες παροχές τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Και μεταξύ μας, δεν πολυθέλω. Κατάλαβα ότι δεν μιλάω με άνθρωπο με το παραπάνω σου το σχόλιο. Και επί του κύριου θέματος, τίποτα δεν διαπραγματεύτηκα. Ερώτηση έκανα και η οδηγία τους ήταν αυτή. Όσοι έχουν κάρτα στάθμευσης αμεα, την δείχνουν και δεν πληρώνουν διόδια. Καλή ζωή και μία συμβουλή. Όταν θα μιλάς, να βουτάς την γλώσσα σου λίγο στο μυαλό σου. Δεν ξέρεις τι έχει ζήσει ο άλλος και μόνο αν προσπαθήσεις να μπεις στα παπούτσια του ΊΣΩΣ καταλάβεις. Υπάρχουν και άλλα προβλήματα εκεί έξω, όχι μόνο το δικό σου.

Άβαταρ μέλους
aris_

Δημοσίευση από aris_ » 06 Ιούλ 2018, 19:04

τι να σου πω ρε φιλε? παντως ο ρολος του Νικου Ξανθοπουλου στο "κοινωνια αδικη" δε σου παει..
Σταθηκα με απολυτο σεβασμο στην ΑΝΑΠΗΡΙΑ.
δικαιωμα σου και να τα τζουβαλιαζεις ολα και να ευτελιζεις ολα.
Άρης

GeorgeGeorge

Δημοσίευση από GeorgeGeorge » 06 Ιούλ 2018, 21:29

Έχω την εντύπωση πως ελεύθερη διέλευση δικαιούνται τα ΑΜΕΑ, αλλά πρέπει ο αιτών να απευθυνθεί στον εκάστοτε αυτοκινητόδρομο. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ανακοινώθηκε κάπου μέσα στο Μάιο.

SpyrosFgs

Δημοσίευση από SpyrosFgs » 06 Ιούλ 2018, 23:25

GeorgeGeorge έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 21:29
Έχω την εντύπωση πως ελεύθερη διέλευση δικαιούνται τα ΑΜΕΑ, αλλά πρέπει ο αιτών να απευθυνθεί στον εκάστοτε αυτοκινητόδρομο. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ανακοινώθηκε κάπου μέσα στο Μάιο.
Ταξιδεύω από Φεβρουάριο μέχρι και πριν μία εβδομάδα Αθήνα Πάτρα και δείχνω την κάρτα στάθμευσής μου, κοιτάνε την πινακίδα και την φωτογραφία και περνάω δωρεάν.

GeorgeGeorge

Δημοσίευση από GeorgeGeorge » 07 Ιούλ 2018, 01:11

Ευχάριστο αυτό.

Απάντηση