«ΕΓΩ ΚΑΙ Ο HIV» ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ – ΔΕΥΤΕΡΑ 26/3 ΣΤΙΣ 17:00

Συντονιστές: rainbow, nikos1967, bear

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos1967
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos1967 » 17 Μαρ 2018, 13:10

cover_March_Ath_18.jpg
cover_March_Ath_18.jpg (66.5 KiB) Προβλήθηκε 155 φορές
Η πρώτη συνάντηση «Εγώ και ο HIV» της Αθήνας για το 2018 είναι ήδη έτοιμη! Σας περιμένουμε τη Δευτέρα 26 Μαρτίου, στις 17:00, στην Αίθουσα Horizon, του Ξενοδοχείου «Divani Caravel».

Στο πρώτο μέρος θα συζητήσουμε για ένα θέμα που σίγουρα έχει τύχει να μας προβληματίσει όλους. Αφορά στη γνωστοποίηση της οροθετικότητας και την άρνηση παροχής ιατρικών υπηρεσιών. Θα συζητήσουμε τα οφέλη της γνωστοποίησης στους γιατρούς, αλλά και τους φόβους μας ότι με αυτό τον τρόπο μπορεί να γίνουμε θύματα στιγματικών συμπεριφορών και απόρριψης.

Αμέσως μετά ανοίγουμε το θέμα των εμβολιασμών. Ποια εμβόλια πρέπει να κάνουμε όσοι ζούμε με HIV; Ποια από αυτά αποζημιώνονται; Ποιες είναι οι αλήθειες και ποιοι οι μύθοι που συνοδεύουν τους εμβολιασμούς; Τις απαντήσεις θα αναζητήσουμε με τον Σωτήρη Τσιόδρα, Αναπληρωτή Καθηγητή Παθολογίας – Λοιμώξεων της Ιατρικής Σχολής Αθηνών και Ειδικό Σύμβουλο του ΚΕΕΛΠΝΟ.

Τέλος, θα κάνουμε μία σύντομη παρουσίαση των αποτελεσμάτων της online έρευνας που διενήργησε πρόσφατα η «Θετική Φωνή». Ζούμε και μεγαλώνουμε με HIV, πώς είναι όμως η υγεία μας; Πάνω από 500 οροθετικά άτομα απαντήσαμε σε ερωτήσεις που σχετίζονται με τον αριθμό των CD4 μας, το ιικό μας φορτίο, αλλά και παθήσεις που εμφανίζονται καθώς περνάνε τα χρόνια.

Όπως πάντα, θα έχουμε χρόνο για ένα ελαφρύ γεύμα και γνωριμία μεταξύ μας!
http://positivevoice.gr/?p=5478

Απάντηση